RICS za zwiększeniem przejrzystości i zgodności pomiaru powierzchni biurowych na rynku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

rics.01.250x100Sposób, w jaki dokonujemy pomiaru nieruchomości ma zasadniczy wpływ na globalną i lokalną gospodarkę. Dlatego właśnie koalicja profesjonalnych organizacji z całego świata zachęca do korzystania w codziennej praktyce ze wspólnych dla całego rynku Międzynarodowych Standardów Pomiaru Nieruchomości (International Property Measurement Standards - IPMS).

Jednym z liderów globalnej koalicji jest RICS, działająca m.in. w Polsce międzynarodowa organizacja profesjonalistów rynku nieruchomości, która aktualizuje właśnie swój ‘Kodeks praktyk pomiaru’ o ogłoszoną w listopadzie minionego roku normę IPMS dla budynków biurowych.

Celem IPMS jest zwiększenie transparentności i jednolitości pomiaru nieruchomości na całym świecie. Międzynarodowa norma pomiaru dla budynków biurowych ogłoszona została w listopadzie minionego roku i jest pierwszą tego typu normą poprzedzającą kolejne IPMS dla pozostałych rodzajów nieruchomości, tj. mieszkaniowych, magazynowych i handlowych. Branża nieruchomości komercyjnych reprezentuje niemal 1 bilion US$ w transakcjach inwestycyjnych na całym świecie. Przyjęcie jednego standardu pomiaru dla wszystkich rynków zapewni możliwość porównania wykonywanych pomiarów między nimi w oparciu o jedną, wspólną podstawę, co ma ogromne znaczenie dla najemców, inwestorów i deweloperów.

„Wprowadzenie IPMS to dobry krok w kierunku wspomożenia procesów decyzyjnych uczestników rynku. Najemcom umożliwi dokładniejszą ocenę efektywności powierzchni w alternatywnych budynkach, ułatwiając porównywanie kosztów najmu bez konieczności korekt wymuszonych różnymi normami pomiaru. Inwestorzy, zwłaszcza działający w skali globalnej, zyskają obiektywną normę odniesienia dla popularnych lokalnie standardów pomiaru, co ma znaczenie dla określania wartości kapitałowej nieruchomości. Będą też mogli lepiej określić przyszłe ryzyko zmiany wartości nieruchomości z powodu przewymiarowania lub niedoszacowania powierzchni generującej przychód wynikającego z zastosowania innej normy pomiaru”, wyjaśnia Piotr Trzciński, MRICS.

Liczba rządów, międzynarodowych organizacji i ponadnarodowych korporacji, które ogłosiły publiczne poparcie dla IPMS, nieustannie rośnie. Wśród nich znajdują się m.in. rządowe agencje w Dubaju i Wielkiej Brytanii, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) i globalni najemcy, tacy jak Vodafone.

“Czynności pomiarowe budynków, będące w sercu zawodu rzeczoznawcy, mają istotny wpływ na pracę wykonywaną przez przedstawicieli innych związanych z rynkiem nieruchomości profesji. Wzbogacając ‘Kodeks praktyk pomiaru RICS’ o międzynarodową normę chcemy podkreślić kluczową rolę naszych członków w dostarczaniu profesjonalnego, opartego o najlepsze praktyki rynkowe doradztwa w zakresie nieruchomości w ponad 140 krajach. Na coraz bardziej międzynarodowym rynku mamy przyjemność uczestniczyć w projekcie, którego celem jest ujednolicenie praktyk w jednym z kluczowych dla tego rynku obszarów”, wyjaśnia Sean Tompkins, dyrektor wykonawczy RICS.

W nadchodzącym czasie Kodeks praktyk pomiaru RICS wzbogacony zostanie o normy międzynarodowe dla pozostałych typów nieruchomości: mieszkaniowych, magazynowych i handlowych dając wyraz konsekwencji RICS w dążeniu do unowocześnienia globalnego zarządzania nieruchomościami.

Laura Lindberg
RICS Public Relations Manager
Europa