Resort finansów: może być konieczna aktualizacja terminów reformy wskaźników referencyjnych

Resort finansów: może być konieczna aktualizacja terminów reformy wskaźników referencyjnych
Fot. stock.adobe.com / Kamil
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Konieczne może być opracowanie zaktualizowanej Mapy Drogowej reformy wskaźników referencyjnych w Polsce, podało Ministerstwo Finansów. W marcu 2024 roku na wniosek Ministerstwa Finansów, Komitet Sterujący NGR podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd obejmuje zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Ma na celu weryfikację decyzji Komitetu Sterującego NGR, podjętej we wrześniu 2022 roku, o wyborze wskaźnika WIRON, w oparciu o szerszy zakres informacji rynkowych w dynamicznie zmieniającym się środowisku makroekonomicznym polskiej gospodarki.

Założenia Mapy Drogowej wskazywały na gotowość do zaprzestania opracowywania i publikowania wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID od początku 2025 roku.

W październiku 2023 roku Komitet Sterujący NGR podjął decyzję o zmianie maksymalnych terminów realizacji Mapy Drogowej, w której zakłada się oddolne odchodzenie sektora finansowego od stosowania WIBOR na rzecz nowo zawieranych umów i instrumentów finansowych stosujących stałą stopę procentową lub nowe wskaźniki referencyjne typu RFR.

Komitet Sterujący NGR wskazał finalny moment konwersji na koniec 2027 roku.

Czytaj także: Mateusz Szczurek o wskaźnikach WIRF, WRR i WIRON

Aktualizacja Mapy Drogowej reformy wskaźników referencyjnych

1 lipca 2024 r. zakończono zbieranie opinii przekazanych przez uczestników konsultacji, którym poddano 5 indeksów/ wskaźników alternatywnych: WIRON, WIRON+, WIRF, WIRF+ oraz WRR3 .

„W zależności od finalnych rozstrzygnięć konieczne może być opracowanie zaktualizowanej Mapy Drogowej reformy wskaźników referencyjnych w Polsce, obejmującej wymagane działania dla dalszego rozwoju krajowego rynku finansowego.

Decyzje w tym zakresie leżą w gestii Komitetu Sterującego NGR i będą odrębnie komunikowane po zakończeniu przeglądu” – napisał resort finansów w „Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2025-2028”.

Czytaj także: Prezes ZBP o reformie wskaźników referencyjnych i wakacjach kredytowych

Przegląd i konsultacje ws. wskaźników referencyjnych

W marcu 2024 roku na wniosek Ministerstwa Finansów, Komitet Sterujący NGR podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd obejmuje zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki.

Ma na celu weryfikację decyzji Komitetu Sterującego NGR, podjętej we wrześniu 2022 roku, o wyborze wskaźnika WIRON, w oparciu o szerszy zakres informacji rynkowych w dynamicznie zmieniającym się środowisku makroekonomicznym polskiej gospodarki, podał resort.

Elementem przeglądu są również konsultacje publiczne, których wynik stanowić będzie element brany pod uwagę przy decyzji o wyborze finalnego indeksu/ wskaźnika referencyjnego alternatywnego dla WIBOR, podkreślono.

Źródło: ISBnews