Rentowność japońskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła do 0,46%
Ta na pozór niewielka zmiana, wywołała małe trzęsienie ziemi, gdyż była niespodziewana i nie przewidywał jej żaden z ważniejszych analityków rynkowych.
Indeks giełdowy Nikkei 225 spadł o 2,5%, a jen umocnił się z poziomu 137 w stosunku do dolara do około 132. Rentowność 10-letnich JGB wzrosła do 0,46%.
Ulepszenie a nie zacieśnienie polityki pieniężnej
Prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda, który od wielu lat prowadził bardzo luźną politykę pieniężną, powiedział na konferencji prasowej, że zmiana jest odpowiedzią na zniekształcenia krzywej dochodowości.
Rentowność 10-letnich japońskich obligacji rządowych spadła w ubiegłym tygodniu poniżej stóp krótkoterminowych. Kuroda uspokajał, że nie jest to zacieśnienie, ale ulepszenie polityki pieniężnej.
W ramach swojej polityki kontroli krzywej dochodowości Bank Japonii może kupować japońskie obligacje rządowe bez ograniczeń, aby doprowadzić rentowność 10-letnich obligacji rządowych do zera, a krótkoterminowych stóp procentowych do minus 0,1%.
Cel – wzmocnić jena
Decyzja Banku Japonii podyktowana też jest znacznym osłabieniem jena, w wyniku wzrostu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
Słaby jen podniósł ceny importu przede wszystkim nośników energii, co uderza w japońskie gospodarstwa domowe. Rząd premiera Fumio Kishidy wprowadził ogromny pakiet pomocowy, aby zmniejszyć obciążenie, ale premier naciskał na Bank Japonii, by zaczął działać na rzecz wzmocnienia jena.
Inflacja konsumpcyjna w Japonii utrzymuje się na najwyższym poziomie od 40 lat, a główny wskaźnik z wyłączeniem cen świeżej żywności wzrósł w październiku do 3,6%, znacznie przekraczając cel BOJ wynoszący 2%.
Zadowoleni przedsiębiorcy
Banki komercyjne zareagowały na decyzję banku centralnego podniesieniem oprocentowania, które jest jednak wciąż w Japonii bardzo niskie.
Decyzja o podwyższeniu stóp wpłynie na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Oprocentowanie 10-letnich pożyczek oferowanych przez główne banki wzrosło już wzrosło o 0,1 – 0,4 pkt. proc. Dotknęło to klientów, biorących kredyty hipoteczne oraz kredytobiorców korporacyjnych.
Wiele małych japońskich firm ma słabe podstawy finansowe i negatywnie odczuwają nawet niewielkie podwyżki stóp procentowych.
Wielu przedsiębiorców jest jednak zadowolonych z wzmocnienia jena i obniżenia kosztów importu. Wyższe stopy procentowe poprawiają również zyski banków i zwroty z funduszy emerytalnych.