Rekrutacje nie zwalniają tempa w wakacje. Kogo szukają pracodawcy?

Rekrutacje nie zwalniają tempa w wakacje. Kogo szukają pracodawcy?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W okresie wakacyjnym rekrutacje nie zwalniają tempa - w lipcu br. za pośrednictwem Wyszukiwarki Kandydatów wiadomość od rekrutera otrzymało 42 149 osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Poszukiwani byli głównie specjaliści z obszarów: IT - rozwój oprogramowania, Inżynieria, Sprzedaż, Finanse/Ekonomia. Co ciekawe, na piątym miejscu w grupie najbardziej poszukiwanych specjalistów znalazły się osoby z obszaru Obsługa klienta.

#Rekrutacje nie zwalniają tempa w wakacje. Kogo szukają pracodawcy?

Kogo szukali rekruterzy za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów?

W dotarciu do potencjalnych pracowników wspiera pracodawców Wyszukiwarka Kandydatów. W lipcu 2018 roku wiadomość od rekrutera z zaproszeniem do procesu rekrutacji za pośrednictwem GoldenLine otrzymało 42 149 użytkowników posiadających profil zawodowy w serwisie. Jak wynika z analiz GoldenLine, wśród osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, 17% miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT – rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Inżynieria (12%), na trzecim zaś Sprzedaż (10%). Tuż za podium uplasowały się osoby ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (10%) i Obsługa klienta (10% osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, miało zaznaczoną na profilu tę specjalizację).

Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?

W lipcu 2018 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 36. rokiem życia (56% osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, było w tym wieku). 13% zapytanych przez rekrutera osób było w wieku 18 – 26 lat. Z kolei 20% osób, które zostały bezpośrednio zaproszone do procesu rekrutacji, znalazło się w przedziale wiekowym 37 – 44 lata.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?

W lipcu na GoldenLine najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (30%), śląskim (13%), dolnośląskim (11%), wielkopolskim (8%), małopolskim (7%). W dużych miastach jest największe zapotrzebowanie rekrutacyjne – dokładnie połowa osób, które dostały wiadomość od rekrutera, pochodzi z jednego z 6 miast: 23% osób mieszka w Warszawie, 8% we Wrocławiu, 5% w Krakowie, 5% w Poznaniu, 4% w Łodzi oraz 4% w Gdańsku.

Znajomość języków obcych – kogo szukali rekruterzy?

Znajomość języków obcych również jest istotna dla rekruterów. Wśród 42 149 osób, które otrzymały na GoldenLine zaproszenie do procesu rekrutacji bezpośrednio od pracodawcy, 83% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 31% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (10% użytkowników). Język francuski zna 8% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji, z kolei 5% zna język hiszpański.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?

W lipcu 2018 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 3 692 ogłoszenia. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (24%), śląskie (13%), małopolskie (10%), dolnośląskie (10%) oraz pomorskie (8%).

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Produkcja i objęła 23% wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (15%), Obsługa klienta/Call Center (13% wszystkich ofert), Informatyka/Programowanie (12% ofert), Inżynieria/ Elektronika/ Technologia (11%).

Źródło: GoldenLine