Recyklomat sposobem na bezgotówkowy zwrot kaucji za butelkę lub puszkę

Recyklomat sposobem na bezgotówkowy zwrot kaucji za butelkę lub puszkę
Fot. T. Kulesza,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W kuluarach konferencji Future of Payments wśród wystawianych urządzeń do obsługi płatności bezgotówkowych zauważyliśmy Recyklomat – urządzenie polskiego producenta, do odbioru puszek i plastikowych butelek. Dlaczego na tego typu konferencji jest pokazywana maszyna do odbioru opakowań zwrotnych wyjaśnił w rozmowie z Bank.pl Michał Czyż, Project Manager w Selfmaker Technology Sp. z o.o.

Za bezpośrednią przyczynę obecności Recyklomatu na Future of Payments można przyjąć fakt, że urządzenie to zwraca klientowi kaucję za opakowania na jego kartę płatniczą. Może to być karta kredytowa, czy debetowa, zarówno organizacji Mastercard jak i Visa. Jest też możliwy zwrot pieniędzy na aplikację BLIK.

Jak zapewnił Michał Czyż urządzenie może także wydrukować papierowe potwierdzenie, które umożliwi zwrot pieniędzy w kasie sklepu.

System kaucyjny dopiero od jesieni 2025 roku

Wejście w życie systemu kaucyjnego w Polsce miało nastąpić 1 stycznia 2025 roku. Termin ten przełożono na jesień przyszłego roku. Jego głównym celem jest promowanie recyklingu poprzez motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek.

Istotną zmianą w stosunku do dotychczasowych przepisów jest to, że konsument może zwrócić opakowanie po napojach, w dowolnym punkcie zbiórki bez konieczności okazywania dowodu zakupu.

Co ważne sklepy powyżej 200 metrów kwadratowych będą odpowiedzialne za pobieranie i zwracanie kaucji oraz za fizyczny odbiór opakowań od konsumentów z wykorzystaniem urządzeń do odbioru opakowań. Będą także zobowiązane do współpracy z operatorem systemu kaucyjnego w zakresie logistyki i rozliczeń, a sklepy poniżej 200 metrów kwadratowych będą mogły przystąpić do Systemu Kaucyjnego dobrowolnie.

Recyklomaty mają za zadanie  ułatwić sklepom wywiązywanie się z tych obowiązków.

„Szacujemy, że w 2025 roku przy założeniu, że od stycznia wystartuje system kaucyjny, powinniśmy móc odebrać z rynku około 70% opakowań plastikowych i aluminiowych. Niemniej jednak w związku z opóźnieniem startu systemu kaucyjnego ten pułap może nie zostać osiągnięty w roku przyszłym” – powiedział Michał Czyż wskazując na skalę wyzwania dla producentów opakowań, firm logistycznych i sklepów detalicznych.

Selfmaker Technology, którego  reprezentuję ma również rozwiązania dotyczące odbioru opakowań szklanych. Na razie jednak koncentruje się na odbiorze PET i aluminium. W skali kraju jest to około 18 miliardów opakowań rocznie.

Rynek będzie potrzebował w 2025 roku 30 tys. recyklomatów

„Polska jest drugim największym systemem kaucyjnym w Europie, więc to jest ogromna liczba opakowań, które będziemy musieli zebrać z rynku, z czego plastik stanowi około 70%” – zauważył.

Opisując działanie urządzenia mówił: „Kupując produkt musi pan wpłacić kaucję za opakowanie w wysokości 50 groszy. Ale  zwracając  opakowanie do automatu odzyskuje pan te pieniądze”.

Zwrot pieniędzy następuje na kartę płatniczą. Jest też możliwe otrzymanie gotówki w kasie sklepu, bowiem urządzenie może wydrukować odpowiednie potwierdzenie zwrotu opakowań.

Jak zaznaczył zwrot na kartę eliminuje obsługę klientów przez pracowników sklepu. Recykler Selfmaker może być umiejscowiony zarówno w sklepie jak i poza nim.

Jak zapewnił kilkanaście recyklomatów już pracuje testowo w różnych sieciach detalicznych i
z każdym miesiącem tych urządzeń przybywa.

Przesuwanie w czasie wejścia w życie przepisów o systemie kaucyjnym w Polsce powodują, że decyzje sklepów detalicznych dotyczące tego jak zorganizują u siebie odbiór opakowań i zwrot kaucji są odkładane na później, co będzie miało bezpośredni wpływ na umożliwienie Polakom zwrotu opakowań i odzyskanie kaucji

Zdaniem Michała Czyża tuż przez wejściem  w życie przepisów o systemie kaucyjnym gwałtownie wzrośnie popyt na recyklomaty.

„W ciągu przyszłego roku będzie musiało się pojawić w Polsce około 30 tysięcy recyklomatów. Żadna z firm indywidualnie nie jest w stanie od razu zaspokoić takiego popytu. Dlatego warto już w tej chwili zacząć przygotowania do wejścia w życie nowych przepisów ” – ostrzegał nasz rozmówca.

Źródło: BANK.pl