Raport ZBP: wakacyjny portfel Polaków 2023 – nasze drogie, polskie wakacje…

Raport ZBP: wakacyjny portfel Polaków 2023 – nasze drogie, polskie wakacje…
Fot. stock.adobe.com / Talaj
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wysokie ceny nie zniechęcają Polaków do planowania wakacyjnego wypoczynku. Jak wynika z badania „Plany wakacyjne Polaków” przeprowadzonego na początku czerwca przez Minds&Roses na zlecenie Związku Banków Polskich, większość z nas planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju. Obecnie deklaruje tak ponad połowa Polaków. Co ciekawe o 4 pp. wzrósł odsetek osób, które planują zagraniczny wyjazd. Obecnie taką chęć wyraża co piąty badany. A jak wygląda cenowa rzeczywistość?

Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny wypoczynek przede wszystkim z własnych zasobów. Podobnie było w ubiegłym roku. Aż 85% deklaruje, że nie zamierza sięgać po kredyt lub pożyczkę na sfinansowanie wakacyjnych planów.  Tylko co dziesiąty badany rozważa taką możliwość.

Potwierdzają to także wyniki majowego „Monitora Bankowego” ZBP.  Bankowcy pytani o to, czy zauważają wzrost zainteresowania ofertą kredytów i pożyczek na wakacyjny wypoczynek, w zdecydowanej większości udzielili przeczącej odpowiedzi. Aż trzech na czterech badanych pracowników banków nie widzi takiego zainteresowania.

Czy planuje Pan/Pani zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na sfinansowanie swoich planów wakacyjnych?

wakacje kredyty Raport ZBP: wakacyjny portfel Polaków 2023 – nasze drogie, polskie wakacje…
Źródło: ZBP

Ile Polacy planują wydać na wypoczynek?

Polacy zdający sobie coraz częściej sprawę ze wzrostu cen, w tym roku wzięli to pod uwagę kalkulując wakacyjne budżety. Ponad połowa badanych zadeklarowała, że przeznaczy na wypoczynek więcej niż w ubiegłym roku, jednak co trzeci nie zamierza wydawać więcej.  

– Średnio na wakacje, w przeliczeniu na osobę, zamierzamy wydać w bieżącym roku 1614 zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to 1358 zł. Należy zatem liczyć się z tym, że za tegoroczne wakacje zapłacimy nawet o 20% więcej niż przed rokiem.

Warto pamiętać, że jest to kwota uśredniona, wynikająca z przeliczenia tego, ile zamierzamy wydać i ile osób będzie nam towarzyszyćkomentuje dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Raport ZBP: wakacyjny portfel Polaków 2023 – nasze drogie, polskie wakacje…
Transport
Źródło: ZBP

Raport ZBP: wakacyjny portfel Polaków 2023 – nasze drogie, polskie wakacje…
Źródło: ZBP

Wakacyjny portfel Polaków 2023

Raport Wakacyjny portfel Polaków 2023 prezentuje najważniejsze trendy oraz dane związane z przewidywaną aktywnością Polaków w czasie tegorocznych wakacji, czyli od lipca do końca sierpnia. Przedstawia również aktualne ceny letniego wypoczynku, w tym transportu, zakwaterowania i najpopularniejszych rozrywek. Podpowiadamy też m.in. jak planować ekonomiczny wypoczynek i co zrobić, gdy zabraknie gotówki, a płatność kartą jest utrudniona lub niemożliwa.

W raporcie znajduje się również część poświęcona bezpieczeństwu finansowemu. Przypominamy, jak chronić tożsamość i pieniądze, a także jak zareagować na utratę dokumentu tożsamości. Bo co jak co, ale bezpieczeństwo jest zawsze – także na urlopie – najważniejsze.

Raport oparty jest o wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses, techniką wywiadów internetowych w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania próbie (18+) Polaków liczącej 1000 osób.

Został także uzupełniony o wybrane dane zewnętrzne pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Banku Polskiego. W zakresie cen i usług prezentowanych w raporcie dokonaliśmy opracowań własnych.

Pełna wersja raportu „Wakacyjny portfel Polaków”

Źródło: BANK.pl