Raport specjalny – „Ranking największych banków w Polsce”: Kotwice stabilności i liderzy innowacyjności

Raport specjalny – „Ranking największych banków w Polsce”: Kotwice stabilności i liderzy innowacyjności
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
XXIII ranking "Największych banków w Polsce" koncentruje się na systemowym znaczeniu banków o sumie bilansowej na koniec 2017 r. wyższej niż 1,5 mld zł.

Prof. dr hab. Jan K. Solarz, Dr Marcin Daniecki
Fundacja Instytut Badań i Edukacji Planowania Finansowego

Dzieje się tak, albowiem od zawsze o pozycji w całym systemie bankowym nie decydowało nic innego, jak suma bilansowa. Wraz z rozwojem rynku finansowego w Polsce wzrastało znaczenie udziału danej instytucji kredytowej w ogólnopolskim rynku płatności i rozliczeń. Przy czym współcześnie najwięcej uwagi poświęca się kapitalizacji giełdowej i ulokowaniu danego banku w skonsolidowanej grupie kapitałowej.

W tym roku postanowiliśmy skoncentrować się na rankingu systemowym i podzieliliśmy instytucje, które odpowiedziały na naszą ankietę na trzy grupy:

a) banki ważne systemowo – 9 ważnych systemowo organizacji wskazanych przez nadzór bankowy,

b) banki rozwojowe – Bank Gospodarstwa Krajowego,

c) banki niszowe – pozostałe instytucji kredytowe, które zadeklarowały uczestnictwo w rankingu.

Warto zwrócić uwagę, że w Polsce funkcjonują instytucje kredytowe zaliczone do pierwszej dziesiątki banków w skali globalnej, jeśli chodzi o ich znaczenie tak w reagowaniu na, jak i przyczynianiu się do powstawania zaburzeń w funkcjonowaniu współczesnych rynków finansowych. W tej sytuacji szczególnego znaczenia nabiera umiejętność interwencji wyprzedzającej nadzoru bankowego wobec instytucji odgrywających ważną rolę w systemie finansowym, dzięki czemu można uchronić go od zawirowań i wstrząsów. Jedną z takich organizacji jest Deutsche Bank Polska, który wycofał się z udziału w tegorocznym rankingu.

Wydzielenie w osobną grupę banków rozwojowych to ukłon wobec tradycji i obchodzonego właśnie stulecia odzyskania przez Polskę swej państwowości. Jej symbolem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, jedyny w naszym kraju bank państwowy. Przy tej okazji rodzi się pytanie, czy nie należy wzmocnić procesu przekształcania, czy raczej przemieszczania się tej instytucji w sieć banków rozwojowych? Dobrym krokiem w tym kierunku jest obserwowane obecnie przeobrażanie się oddziałów BGK w regionalne centra rozwoju.

Trzecia wydzielona w obecnym rankingu grupa banków to niszowe instytucje kredytowe. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI