Rynek Finansowy: Kronika – czerwiec 2018

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wydarzenia Według szybkiego szacunku GUS, w I kw. br. polska gospodarka rosła w tempie 5,1%. Pozytywny wpływ na ten wynik miały czynniki sezonowe, po ich wyeliminowaniu PKB wzrósł o 4,9%. W kwietniu inflacja przyspieszyła z 1,3 do 1,6%. Nadal spory wpływ mają na nią ceny żywności, które wzrosły w porównaniu do marca ub.r. o 4,1%, a więc mocniej niż w lutym, gdy były wyższe o 3,7%.

GUS poinformował, że o niemal 8% wzrosły przychody ze sprzedaży firm działających w Polsce w 2017 r. Na 50 tys. przedsiębiorstw nieco ponad 10 tys. było w ub.r. na minusie. Prawie połowa z nich to duże instytucje. Straty liczyła co druga firma z działalnością kulturalną i mniej więcej jeden na trzech mniejszych producentów elektroniki i odzieży. Procentowo zdecydowanie najwięcej przedsiębiorstw przynoszących straty działa na styku z kulturą, rozrywką i rekreacją.

Technologie

Amazon otworzył pierwszy sklep swojej marki (Amazon Go), w którym klienci zrobią zakupy bez wsparcia kasjera czy obsługi. O wdrożeniu podobnego systemu myśli Walmart, amerykańska sieć supermarketów. Sklepy typu „no check-out” obecne są już w Chinach – w najbliższych miesiącach ich liczba przekroczy 5000. W rozwiązanie wprowadzone na tym rynku 15 mln dolarów zainwestowała francuska grupa Auchan i kilka spółek kapitałowych. Marka idzie z duchem czasu, ponieważ według firmy analitycznej Gartner do 2020 r. aż 85% kontaktów na linii firma-klient będzie odbywać się bez rzeczywistego sprzedawcy.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI