Raport Specjalny | Horyzonty Bankowości 2023 – Wskaźniki Referencyjne | WIRON – nowy wskaźnik dla kredytobiorców

Raport Specjalny | Horyzonty Bankowości 2023 – Wskaźniki Referencyjne | WIRON – nowy wskaźnik dla kredytobiorców
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ma być panaceum na wysokie oprocentowanie kredytów, ale pełne korzyści będą widoczne dopiero w dłuższym horyzoncie. Na razie obserwujemy debiut WIRON-u - nowego wskaźnika określającego cenę pieniądza na polskim rynku.

WIRON to skrót od słów Warsaw Interest Rate Overnight, czyli Warszawska Stopa Odsetkowa Jednodniowa (przez noc). W uproszczeniu, to wskaźnik pokazujący wysokość oprocentowania, stosowanego przy udzielaniu pożyczek na rynku międzybankowym. Wskaźnik WIRON jest wyliczany codziennie (i administrowany) przez GPW Benchmark (patrz: https:gpwbenchmark.pl). Ta sama spółka, należąca do grupy Warszawskiej Giełdy, kilka lat temu przejęła liczenie WIBOR-u. Kluczowe znaczenie ma fakt liczenia tych indeksów przez podmiot niezależny. Oczywiście nieprawdziwe są twierdzenia pełnomocników wynajętych przez kredytobiorców, jakoby WIBOR był wyznaczany przez same banki (czyli w domyśle stronniczo).

Ważne jest też to, że operacja zamiany wskaźnika ­WIBOR na WIRON czasami przedstawiana jest jako działanie podjęte w celu poprawy sytuacji kredytobiorców. Tymczasem w istocie ta tzw. tranzycja zmierza do uwzględnienia międzynarodowych trendów wynikających z doświadczeń, w ramach których przechodzi się na tzw. wskaźniki overnight’owe.

Wskaźnik inaczej liczony

Inne wartości nowego wskaźnika względem WIBOR-u wynikają z jego konstrukcji. Jest on wyliczany wyłącznie w oparciu o depozyty jednodniowe, których nie tylko jest najwięcej, ale też ich oprocentowanie uwzględnia tylko aktualną sytuację rynkową, a nie ewentualne, przyszłe zagrożenia.
Depozyty jednodniowe są podstawą wyliczania ­WIRON-u nawet w przypadku dłuższych okresów (jedno-, dwu- i trzymiesię...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK