Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Nie spełnił oczekiwań rządu, ale napędził popyt na obligacje

Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Nie spełnił oczekiwań rządu, ale napędził popyt na obligacje
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podatek bankowy zgodnie z ustawą budżetową na 2016 r. miał dać 2% dochodów podatkowych państwa. Nie spełnił oczekiwań, ale zapewnił za to popyt ze strony banków na obligacje skarbowe. Ich kupno jest sposobem na obniżenie podstawy opodatkowania. Okazało się, że giełdowe banki i PZU odprowadzają zdecydowaną większość nowej daniny. Najmniejsze koszty poniosły banki korporacyjne..

Jan Fraczyk

Podatek bankowy, a konkretnie podatek od instytucji finansowych, którym są objęte również firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe, wprowadzony został w ekspresowym tempie już miesiąc po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Argumentem był niski – według nowej władzy – poziom opodatkowania instytucji finansowych w porównaniu z innymi sektorami gospodarki.

Sejm przegłosował ustawę 29 grudnia 2015 r., a podatek wszedł w życie od lutego następnego roku. Odprowadzany jest od tej pory co miesiąc przez wszystkie instytucje finansowe z wyjątkiem państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego, który ustawa wyłączyła z obowiązku.

We wstępnych propozycjach stawka miała wynieść 0,39% od aktywów, ale ostatecznie ustalono, że wyniesie ona 0,44% rocznie, z tym że pomniejszono podstawę opodatkowania o fundusze własne oraz aktywa w postaci skarbowych papierów wartościowych. To ma właśnie kluczowe konsekwencje dla finansów państwa.

Sposób na dług

Okazało się, że nie tylko sama wpływająca co miesiąc kwota do budżetu ma znaczenie. Fakt, że wpisano papiery skarbowe jako aktywa, którymi można zmniejszyć kwotę podatku, napędziło popyt na aukcjach organizowanych przez Ministerstwo Finansów. Obligacje sprzedawały się w ubiegłym roku jak świeże bułeczki, a ich oprocentowanie nie rosło, głównie dzięki popytowi ze strony krajowych banków. Dla państwa ma to kluczowe znaczenie w sytuacji rosnących wydatków na programy socjalne.

Według najnowszych danych NBP na koniec sierpnia ub.r. banki miały w swoich aktywach obligacje o wartości 221,8 mld zł. To o 44,3 mld zł, czyli aż 25%, więcej niż w styczniu 2016 r. Dzięki temu krajowy sektor bankowy wyprzedził inwestorów zagranicznych i stał się największym posiadaczem tych papierów.

Zaangażowanie w polskie papiery dłużne pozostałych inwestorów również rosło, ale już w tempie znacząco niższym. Fundusze inwestycyjne zwiększyły od stycznia do sierpnia zaangażowanie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI