IT@BANK. Finanse: Niepewność szansą na zyski

IT@BANK. Finanse: Niepewność szansą na zyski
Fot. ipopba/stock.adobe.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dla spółek technologii informatycznych ubiegły rok był drugim spadkowym z rzędu. Po serii pięciu lat wzrostowych to niepokojąca przerwa. Polska gospodarka ma się unowocześniać, a tymczasem branża, która za to odpowiada słabnie? Na szczęście w 2019 r. jest już dużo lepiej.

Łączna kapitalizacja krajowych spółek z branży technologii informatycznych na rynku głównym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i NewConnect przekracza obecnie 40 mld zł, co stanowi 7% całego rynku polskich akcji. Przodują CD Projekt (23,8 mld zł) i Asseco Poland (4,2 mld zł). Pierwsza z tych spółek wdarła się nawet przebojem do najlepszej ósemki giełdy. Ale to działo się w tym roku. Poprzedni nie był dla niej dobry.

Indeks spółek technologicznych WIG-Informatyka spadł w ub.r. o 2,4%. Dla porównania, główny indeks warszawskiej giełdy WIG20 stracił 7,5%, więc w sumie w IT nie byłoby tak źle, gdyby tylko nie był to drugi rok z rzędu pod kreską. W 2017 r. spadek był 5,3-procentowy, bieżący rok przyniósł jednak wyraźne odbicie.

Co ciekawe, choć notowania szły w dół, to wartość rynkowa spółek IT na GPW wzrosła w 2018 r. z 22 do 26,8 mld zł. Indeks spadł, a wartość firm wzrosła? Jednym z wyjaśnień jest pojawienie się nowych spółek na giełdzie. Na rynku głównym giełdy debiutowały trzy nowe, a na NewConnect aż czternaście. Nowe spółki dodały na koniec roku 733 mln zł kapitalizacji do sektora IT na rynku głównym i 496 mln zł na NC. Dodatkowo dziewiętnaście dotychczas notowanych firm podwyższało kapitał i mamy efekt w postaci wzrostu wartości rynkowej o 4,6 mld zł. Choć zatem indeks spadł, to łączna siła sektora na giełdzie wzrosła.

CD Projekt rządzi

Na pierwszym miejscu trzeba oczywiście wymienić CD Projekt, największą spółkę branży IT na giełdzie z obecną kapitalizacją na poziomie 24 mld zł, na koniec ub.r. było to 14 mld zł. Najnowszy projekt producenta serii „Wiedźmin„, czyli gra „Cyberpunk 2077„, której premiera odbędzie się, według obecnych założeń, na wiosnę 2020 r. wzbudza ekstremalnie duże zainteresowanie na świecie i to dzięki temu kapitalizacja giełdowa poszła w 2018 r. w górę o aż 4,7 mld zł. Na koniec roku wynosiła 14 mld zł. CD Projekt z 19. miejsca na giełdzie przeskoczył w ciągu dwunastu miesięcy na 14., w pokonanym polu zostawiając trzy wielkie banki, CCC i JSW.

Akcje poszły w górę w ciągu dwunastu miesięcy o aż 50%, a był to już czwarty z rzędu silnie wzrostowy rok. Wzrostom pomogły dobre wyniki, jakie spółka wciąż osiąga na swoich „starych” produktach. Sprzedaż gier przyniosła 363 mln zł, a czysty zysk 109 mln zł. Wciąż głównym motorem sprzedaży była seria „Wiedźmin” z „Wiedźminem 3: Dziki Gon” i dodatkami na czele. Na rynek w październiku ub.r. wprowadzona została też gra „Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści„, oparta na mechanizmach zastosowanych w grze „Gwint„, ale hitem nie była.

Nie samym CD Projekt żyje jednak giełda. Ostro w górę szły też notowania innego producenta gier – PlayWay. I to o aż o 108%. Wartość giełdowa wzrosła o 462 mln zł do 891 mln zł. Próg miliarda kapitalizacji spółka przekroczyła, ale dopiero w br. Największymi ubiegłorocznymi jej hitami była gra w remont domu „House Flipper„, sprzedana w ponad 700 tys. egzemplarzy, „Gold Rush” oraz gra farmerska „Farm Manager 2018„.

W skali wzrostu PlayWay na giełdzie pomogła wypłata dywidendy. Do akcjonariuszy popłynął prawie cały zysk netto za rok 2017, czyli 15,7 mln zł. To dowodzi, że spółka jest już podmiotem „skończonym„, który ma możliwość generowania wolnej gotówki i regularnego wypłacania jej akcjonariuszom i być może nie będzie już wyciągać ręki po kapitał.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK