IT@BANK 2018: Chińczyki trzymają się słabo

IT@BANK 2018: Chińczyki trzymają się słabo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Amerykańskie spółki technologiczne przekraczają już wszelkie granice wzrostów i szybują w kosmos. Nie dotrzymują im kroku chińscy i europejscy giganci. Ci pierwsi nie mogą się pozbierać po decyzjach Donalda Trumpa.

Jan Fraczyk

Historyczne rekordy indeksu spółek technologicznych NASDAQ na giełdzie w Nowym Jorku wydają się w tym roku nie mieć końca. 1 października przebił poziom 8100 pkt., podczas gdy na koniec 2017 r. miał wartość prawie 7 tys. pkt., a rok wcześniej niecałe 5,4 tys. pkt. To pokazuje skalę zmian. Na giełdzie miało nawet niedawno miejsce spektakularne wydarzenie. Kapitalizacja producenta iPhone’ów – Apple Inc. – przekroczyła bilion dolarów. Żadna spółka w dziejach nie była tyle warta. Od początku roku akcje zyskały na wartości 242 mld USD.

Nawet większy wzrost wartości zaliczył Amazon, czyli lider internetowego handlu na świecie, ale i lider oprogramowania chmury internetowej dla biznesu. Jego kapitalizacja wzrosła o aż 290 mld USD. O 177 mld USD wzrosła wartość ­Microsoftu, a o 61 mld USD ­Netflixa. Łącznie pierwsza setka największych firm technologicznych notowanych w Nowym Jorku przyciągnęła w tym roku aż 806 mld USD kapitału i jest warta już 9,3 bln USD.

Tym razem w odróżnieniu od baniek technologicznych poprzednich lat za wzrostem kursów szły zyski, a więc i szanse na sute dywidendy. Zarówno Apple świetną sprzedażą najnowszego modelu smartfonu, jak i Amazon zwiększający dominację w handlu detalicznym w USA i zarabiający na chmurze internetowej, jak również Netflix, który nie zarabia już tylko w USA, ale i coraz więcej za granicą, mają świetne wyniki działalności operacyjnej. Liczba klientów na całym świecie rośnie, wydają na usługi i produkty amerykańskich gigantów mnóstwo pieniędzy.

Reforma Trumpa

W 2018 r. zyski firm w Stanach Zjednoczonych wsparli rządzący. Republikanie podjęli inicjatywę Donalda Trumpa i przegłosowali pod koniec 2017 r. radykalne cięcie podatków. Reforma zmniejszyła od 2018 r. stawkę podatku dla przedsiębiorstw z 35 do 21% i wprowadziła gamę zmian podatkach indywidualnych i dla biznesu.

Dziura w budżecie państwa miała według średniej kalkulacji ekonomistów wzrosnąć o aż 1,5 bln USD. Ostatnie dane pokazują, jak bardzo się mylili. Deficyt budżetu za rok obrotowy 2017/2018 wzrósł, ale o „zaledwie” 113 mld USD (o 17% rok do roku), mimo wzrostu wydatków, a we wrześniu pojawiła się nawet nadwyżka 119 mld USD. Dziurę zalepił wzrost gospodarczy, nakręcony niższymi podatkami.

Ze skali wzrostu indeksów można wnioskować, że najbardziej na tym ruchu zyskała właśnie branża wysokich technologii. Najwyżej w górę wystrzeliły akcje Netflixa. Wzrosły o aż 73%. Patrząc na wyniki działalności, trudno się dziwić.

Na koniec września liczba użytkowników serwisu streamingowego wzrosła ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI