Raport: Rozsądni Polacy w akcji, czyli najbardziej poszukiwane lokaty bankowe

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.01.250x167Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl zbadali preferencje użytkowników dotyczące lokat bankowych. Na tej podstawie powstało zestawienie najbardziej poszukiwanych lokat bankowych w trzecim kwartale 2011r. Użytkownicy porównywarki finansowej Comperia.pl w ostatnim kwartale złożyli blisko 940 tys. zapytań o lokaty bankowe. Dodatkowo, przygotowano ranking najlepszych obecnie na rynku ofert.

Bezpieczne jak lokaty

Niepewność na rynkach finansowych sprawia, że pewny i bezpieczny zysk jest coraz bardziej poszukiwany. Bezpieczeństwo to główny atut lokat bankowych. W końcu środki deponowane w bankach podlegają dodatkowo zabezpieczeniu ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który gwarantuje wypłacalność depozytów do wartości 100 tys. euro. Warto jednak zastanowić się, w jakiej walucie oraz na jaki okres założyć lokatę. Kolejne kwestie to rodzaj oprocentowania: stałe lub zmienne oraz jego wysokość oferowana przez każdy z banków. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Jednym ze sposobów jest zorientowanie się, co wybierały inne osoby.

111025.jakich.lokat.01.550x

111025.jakich.lokat.02.550x

Pierwsze dwa wykresy pokazują wyraźne tendencje dotyczące oprocentowania oraz waluty lokaty. Złotego wybiera ponad 96 proc. użytkowników Comperii. Typ oprocentowania lokaty nie ma większego znaczenia dla ponad 78 proc. internautów. Jest to słuszne rozumowanie, bo o atrakcyjności lokaty nie świadczy typ oprocentowania, lecz jego wysokość. Główne różnice w preferencjach uwidaczniają się w przypadku okresu i wysokości lokowanych środków.

111025.jakich.lokat.03.550x

W III kwartale największym zainteresowaniem cieszyły się standardowe okresy oszczędzania. Ponad 31 proc. zapytań dotyczyło lokat półrocznych. Zainteresowanie na poziomie 28,5 proc. odnotowały lokaty roczne, a lokaty kwartalne niewiele ponad 17 proc. Zaledwie co czwarty internauta szukał dla siebie lokaty z mniej standardowym okresem.

Takie zachowanie to także oznaka dużej rozsądności. Dlaczego? Przykładowo, dla lokaty na 5 tys. zł na 1 rok na rynku można znaleźć ponad 110 ofert bankowych. Dla tej samej kwoty, ale dla okresu mniej standardowego: 5 miesięcy i 10 miesięcy na rynku jest odpowiednio 26 i 18 ofert. A im więcej produktów bankowych o analogicznych parametrach, tym większej konkurencji można się spodziewać.

W teorii powinno to przełożyć się na wyższe oprocentowanie depozytów. A jak jest w praktyce?

Spójrzmy na opłacalność lokaty na 5 tys. zł na rok, 10 miesięcy i 5 miesięcy. Najwyższe rynkowe stawki to odpowiednio 7,5 proc., 6,5 proc. oraz 7,3 proc. Widać więc, że w przypadku najlepszej lokaty rocznej można zarobić więcej niż w przypadku najlepszych depozytów 5 i 10-miesięcznych.

111025.jakich.lokat.04.550x

Ponad 80 proc. zapytań dotyczyło lokat terminowych na kwoty nie przekraczające 15 tys. zł. I znów świadczy to o rozsądku polskich klientów. Po pierwsze, sumy takie na ogół pozwalają wypracować oznaczają większy zysk dzięki temu, że trafiają na rachunki z dzienną kapitalizacją odsetek (tzw. lokaty antybelkowe).

Po drugie, nawet jeśli ktoś dysponuje większym kapitałem, to lepiej rozłożyć go na mniejsze kwoty i ulokować w kilku depozytach. Pozwala to w razie nieprzewidzianych wydatków na zerwanie jednej lokaty (kosztem utraty odsetek), ale reszta oszczędności będzie dalej przynosiła zyski. W przypadku jednej dużej lokaty deponent utraciłby cały wypracowany zarobek.

111025.jakich.lokat.05.550x

Marcin Zienkiewicz
Analityk Porównywarki Finansowej Comperia.pl