Raport PwC: Nowe Wyzwania dla Polskiego Biznesu

W obliczu dynamicznych zmian gospodarczych polscy prezesi firm muszą podejmować kluczowe decyzje, które wpłyną na ich przyszłość.
Z badania CEO Survey PwC wynika, że choć 63% polskich liderów biznesu oczekuje wzrostu globalnego PKB w 2025 roku, aż 59% obawia się, że ich przedsiębiorstwa nie przetrwają w obecnej formie przez kolejną dekadę, w porównaniu do 42% globalnych liderów.
To wynik braku inwestycji w nowe technologie i ograniczonej dywersyfikacji.
Jakie wyzwania i szanse stoją przed polskimi firmami?

Polscy prezesi są bardziej optymistyczni w ocenie przyszłości gospodarki niż ich zagraniczni odpowiednicy – aż 83% z nich wierzy w rozwój polskiej gospodarki.
Jednocześnie jednak wykazują ostrożność w kwestii wzrostu przychodów swoich firm. To sugeruje, że mimo nadziei na poprawę sytuacji makroekonomicznej, wiele organizacji nadal nie decyduje się na kluczowe inwestycje.
Czytaj także: Tylko 15% prezesów w Polsce ufa AI jako narzędziu wspierającemu rozwój ich firm
Brak zaufania do AI a konkurencyjność firm
Nowoczesne technologie, w tym sztuczna inteligencja, są fundamentem globalnej konkurencyjności. Niestety, Polska nadal pozostaje w tyle pod względem ich wdrażania.
Tylko 15% liderów w kraju ufa AI jako narzędziu wspierającemu rozwój biznesu, podczas gdy na świecie odsetek ten wynosi 33%.
Brak zaufania do AI w Polsce opóźnia jej wdrażanie i ogranicza zdolność firm do wykorzystania potencjału tej technologii.
Kluczowe będzie budowanie kompetencji wewnętrznych oraz stopniowe oswajanie AI poprzez wdrażanie pilotażowych projektów i współpracę z ekspertami w dziedzinie zaawansowanej analityki.

Polska znacząco odstaje w integracji AI z platformami technologicznymi (34% vs. 47% globalnie) i procesami biznesowymi (34% vs. 41%).
Brak zaufania do nowych technologii oraz niedostateczne zarządzanie danymi spowalniają adaptację AI i ograniczają potencjał innowacyjny polskich firm.

Czytaj także: Polska znów w gronie europejskich liderów wzrostu gospodarczego
Niepewność makroekonomiczna i deficyt talentów jako główne zagrożenie
Polskie firmy koncentrują się głównie na krótkoterminowej kontroli kosztów, co może zwiększać ich stabilność w krótkiej perspektywie, ale ogranicza możliwości długoterminowego wzrostu.
Aż 39% polskich prezesów wskazuje niepewność makroekonomiczną jako główne zagrożenie, podczas gdy globalnie odsetek ten wynosi 29%.
Ponadto 47% polskich liderów wskazuje trudności w pozyskaniu odpowiednich talentów jako jedno z głównych wyzwań, co ogranicza możliwości rozwoju firm. Deficyt talentów to jedno z kluczowych wyzwań stojących obecnie przed polskim biznesem – zwłaszcza brak wyspecjalizowanych pracowników w obszarze nowych technologii dodatkowo spowalnia wdrażanie innowacji i ogranicza rozwój firm.
Tylko 39% polskich firm planuje przejęcia w ciągu najbliższych trzech lat, podczas gdy globalnie odsetek ten wynosi 54%.
Aż 46% polskich firm w ogóle nie rozważa M&A, co kontrastuje z 30% globalnie.
Ograniczona skłonność do przejęć sprawia, że polskie przedsiębiorstwa mają mniejszą szansę na skalowanie działalności i zwiększanie swojej konkurencyjności na rynkach międzynarodowych.
ESG wciąż pozostaje w Polsce na marginesie
Zrównoważony rozwój jest nie tylko wymogiem regulacyjnym, ale także coraz ważniejszym czynnikiem konkurencyjności. Mimo to, 34% polskich firm nie podjęło w ciągu ostatnich 12M żadnych działań proklimatycznych, podczas gdy globalnie odsetek ten wynosi 26%.
Główną barierą dla polskich organizacji jest brak finansowania (28%), podczas gdy globalnie firmy częściej wskazują na przeregulowanie (24%).

Wdrażanie strategii ESG wciąż pozostaje w Polsce na marginesie, co może utrudnić dostęp do kapitału i osłabić pozycję firm w dłuższej perspektywie.
Organizacje, które przestaną postrzegać działania proklimatyczne jako koszt, a zaczną traktować je jako strategiczny element rozwoju, będą lepiej przygotowane na rosnącą konkurencję i zmieniające się warunki gospodarcze.
Raport PwC’s 28th Annual Global CEO Survey – wnioski
Polski biznes stoi na rozdrożu – z jednej strony liderzy widzą potencjał wzrostu gospodarczego, z drugiej strony obawiają się o przyszłość swoich firm. Wyzwania związane z adaptacją technologii, inwestycjami w rozwój, niedoborem talentów i strategią ESG będą kluczowe w nadchodzących latach.
Firmy, które zdecydują się na dynamiczne zmiany i wykorzystanie nowych technologii, mają szansę na wzmocnienie swojej pozycji zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.
Czy polskie przedsiębiorstwa zdecydują się na odważne kroki, by sprostać wyzwaniom przyszłości?
Czytaj także: Tylko 15% prezesów w Polsce ufa AI jako narzędziu wspierającemu rozwój ich firm

***
[1] Badanie zostało przeprowadzone wśród 4701 światowych szefów firm, w tym 41 w Polsce i 153 w Europie Środkowo-Wschodniej na przełomie X-XI. 2024 r. Nie wszystkie odpowiedzi sumują się do 100%, co wynika z ich zaokrąglania, możliwości wielokrotnego wyboru odpowiedzi oraz rezygnacji z wyświetlania niektórych odpowiedzi.