Raport BIS – walka z inflacją daleka od zakończenia
W raporcie ekonomicznym BIS (Bank for International Settlements) za 2023 r. czytamy, że dotychczasowe osiągnięcia w walce z inflacją w dużej mierze zawdzięczmy poprawie sytuacji w łańcuchach dostaw i spadkowi cen surowców.
Jednak rynki pracy są niezrównoważone, a wzrost cen usług okazał się trudniejszy do opanowania.
Istnieje istotne ryzyko, że zapanuje psychologia inflacji, w której wzrosty płac i cen zaczną się wzajemnie wzmacniać.
Czytaj także: Czy wzrosną kapitały dużych amerykańskich banków?
Skuteczna polityka fiskalna i ostrożnościowa
Raport analizuje zagrożenia stwarzane przez połączenie ryzyka wysokiej inflacji i stabilności finansowej. Banki centralne zaostrzają politykę, co powoduje spadek wyceny długu i aktywów, które mocno wzrosły w okresie niskich stóp procentowych. Kryzys kilku banków na początku 2023 r. był najbardziej uderzającym przykładem urzeczywistnienia się takiego ryzyka, ale nie jedynym.
Kolejną słabością jest ukryta dźwignia finansowa i niedopasowanie płynności w niebankowym sektorze finansowym. Jeśli banki centralne będą musiały zacieśniać politykę pieniężną mocniej lub dłużej, aby osiągnąć stabilność cen, ryzyko napięć finansowych będzie rosło.
Ustabilizowanie gospodarki i systemu finansowego wymaga lepszej polityki fiskalnej i ostrożnościowej. Rządy powinny zacieśnić swoje budżety, przeprowadzić długoterminową konsolidację swoich wydatków i wspierać jedynie najsłabsze grupy społeczne. Pomogłoby to ograniczyć inflację bez konieczności utrzymywania przez dłuższy czas stóp procentowych na wysokim poziomie, a w konsekwencji obniżyłoby zagrożenia dla stabilności finansowej.
Organy regulacyjne i nadzorcze mogą zastosować pełen zakres dostępnych im narzędzi w celu wzmocnienia systemu finansowego, dając bankom centralnym większe pole manewru.
Czytaj także: Dlaczego banki centralne obawiają się cyfrowych finansów?
Co jeszcze budzi obawy BIS?
Raport BIS analizuje również:
– skutki uboczne ponownego otwarcia Chin;
– kryzys w kilku bankach, który miał miejsce w tym roku;
– rynki nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych;
– wyzwania strukturalne dla globalnych banków;
– dług publiczny jako zabezpieczenie pożyczek i w tym kontekście funkcjonowanie rynków.