Inwestujemy: Ranking kont internetowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2009.d5.foto.34.a.150xW powszechnym przekonaniu wspieranym przez umiejętnie sączone reklamy większość kont internetowych jest prowadzona bezpłatnie. Problem w tym, że choć opłat za samo konto zwykle nie ma, ale za to bank bardzo często nalicza wyższe opłaty za usługi dodatkowe: za przelewy, kartę kredytową, wypłaty z bankomatów.

Przemysław Puch

W najnowszym rankingu kont internetowych przygotowanym przez Jarosława Sadowskiego i Jerzego Węglarza, doradców firmy Expander, najbardziej korzystna dla klientów okazała się oferta Alior Bank. Klient tego banku płaci tylko 36 zł rocznie (3 zł miesięcznie) za korzystanie z karty. Zyskuje natomiast aż 40,60 zł odsetek, jeśli skorzysta z Lokaty Nocnej, w ramach której środki na rachunku są oprocentowane na poziomie 8 proc. w skali roku. A w zasadzie nie wszystkie. Tylko połowa. Ale i tak w rezultacie bank płaci klientowi za korzystanie z konta 4,6 zł rocznie.

Bardzo dobrze wypada również oferta Deutsche Banku. W przypadku oferowanego przez ten bank rachunku dbNet właściwie nie można mówić o kosztach korzystania, gdyż wszystkie podstawowe dyspozycje nie są obciążone opłatą: konto jest prowadzone bezpłatnie, wydanie i korzystanie z karty również. Klient musi jednak wykonać nią przynajmniej jedną operację w miesiącu. Bezpłatne są również wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą oraz przelewy przez internet. Ale konto to ma także swoje wady: w zamian za brak opłat bank nie nalicza odsetek od zgromadzonych środków.

Jak wynika z ostatniego rankingu kont internetowych sporządzonego przez firmę doradczą Expander, całkiem bezpłatne jest tylko konto dbNet Deutsche Banku. Alior Bank oferuje natomiast o 4,6 zł więcej odsetek niż wynosi opłata za konto, ale pod warunkiem, że klient korzysta z tzw. lokaty nocnej. Najwięcej natomiast zapłacimy za konto internetowe w Banku Millennium. Roczny koszt korzystania z niego wynosi 256,50 zł.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI