Aktualności:Najem bardziej przyjazny

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Wrzesień to tradycyjnie okres największego zainteresowania wynajmem mieszkań. Ceny nieznacznie spadły. Dużo mieszkań bowiem skierowanych pierwotnie do sprzedaży, trafiło na rynek wynajmu. A w dodatku wszystko wskazuje na to, że już od przyszłego roku zasady wynajmu mieszkań będą korzystniejsze dla właścicieli lokali niż dotychczas.

Przemysław Puch

Najbliższe tygodnie to okres prawdziwych żniw dla właścicieli lokali przeznaczonych na wynajem. Z wakacji wraca studencka brać, tradycyjnie najlepszy i najbardziej pewny lokator w mieszkaniach tego typu. W tym roku jednak wygląda na to, że będzie dość spokojnie. Właściciele mieszkań nie mają co liczyć na to, że rekompensując sobie wakacyjne ubytki w dochodach (studenci wyjeżdżają do domów i porzucają mieszkania), we wrześniu będą mogli przebierać w lokatorach, windując ceny do granic możliwości. Przyczyniło się do tego kilka ważnych zarówno z punktu widzenia kupującego jak i wynajmującego zjawisk.

Więcej mieszkań

Po pierwsze – na skutek prawdziwego załamania rynku kupna-sprzedaży nieruchomości w ubiegłym roku (wolumen transakcji spadł w niektórych miastach nawet o 80 proc.) na rynek wynajmu wypłynęła pokaźna liczba mieszkań pierwotnie skierowanych do sprzedaży. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego od stycznia do lipca br. oddano do użytkowania 89 851 mieszkań, a więc o 7,1 proc. więcej niż przed rokiem i o 39,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2007 r.

Właściciele mieszkań, którym lokali nie udało się w odpowiednim momencie zamienić ich na gotówkę, próbują ratować choćby część zamrożonego w nieruchomościach kapitału, rzucając je na rynek wynajmu.

Obecnie bowiem, w sytuacji galopującej giełdy, to gotówka jest w cenie.

Oczywiście wpływa to na poziom nasycenia rynku. Jak szacują eksperci, w samej Warszawie znajduje się 12 tys. niesprzedanych lokali. Ile z rynku wtórnego trafiło na rynek wynajmu – można tylko szacować. Musi to być jednak wielkość znacząca, skoro w tym roku (chociaż trudno mówić o znaczących spadkach cen) typowej dla okresu lipiec – wrzesień galopady cen raczej nie widać.

W większości miast w lipcu, jak donosi portal www.wynajem.pl, cena wynajęcia mieszkania wzrosła zaledwie o 1 zł za jeden metr kw. Na największym stołecznym rynku ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI