Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP o propozycjach BOŚ skierowanych do banków spółdzielczych

Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP o propozycjach BOŚ skierowanych do banków spółdzielczych
Krzysztof Karwowski. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O ocenę propozycji Banku Ochrony Środowiska złożonej Bankom Spółdzielczym podczas nadzwyczajnego spotkania Członków Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP, które odbyło się 26 sierpnia br. w Klubie Bankowca poprosiliśmy Krzysztofa Karwowskiego, przewodniczącego Sekcji, prezesa zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie. Propozycja BOŚ dotyczyła współpracy w obszarze ESG i zielonej transformacji.

„Traktuję tę propozycję jako szansę dla Banków Spółdzielczych pozyskania partnera, który ma dużą wiedzę i doświadczenie w finansowaniu tak zwanych zielonych przedsięwzięć” – powiedział Krzysztof Karwowski.

Jak zauważył ma to ogromne znaczenie w kontekście wykorzystania środków unijnych, która ma i będzie miała Polska w najbliższych latach na realizację zielonej transformacji naszej gospodarki.

„Po raz pierwszy mamy przypadek kiedy bank komercyjny wychodzi z tak szeroką inicjatywą współpracy z Bankami Spółdzielczymi” – stwierdził nasz rozmówca.

Czytaj także: BOŚ proponuje bankom spółdzielczym współpracę w realizacji zielonej transformacji>>>

Konsorcja kredytowe

„Jeżeli Banki Spółdzielcze i Banki Zrzeszające oraz BOŚ na takiej współpracy będą mogły zarobić to otwiera się zupełnie inna perspektywa finansowania zielonej transformacji, która jest niezbędna żebyśmy mogli wypełnić wymagania przed którymi stoimy. Wydaje się, że to jest właśnie zaletą tej propozycji, że podmiot, który już ma kompetencje i szersze doświadczenie jeżeli chodzi o zieloną gospodarkę, mógłby wspomóc bankowość spółdzielczą w sięganiu po środki finansowe z funduszy europejskich przeznaczonych na zieloną transformację” – dodał.

Krzysztof Karwowski zauważył, że taka współpraca może być bardzo atrakcyjna w przypadku finansowania dużych zielonych przedsięwzięć. Narzędziem, które mogłoby być w tym przypadku wspólnie wykorzystywane jest kredyt konsorcjalny. Przystąpienie do konsorcjum kredytowego tak dużego podmiotu jak wyspecjalizowany w problematyce ekologicznej BOŚ dawałoby Bankom Spółdzielczym szereg korzyści.

Prezes Karwowski podkreślił, iż Banki Spółdzielcze często nie przystępowały do finansowania dużych zielonych przedsięwzięć, nawet w konsorcjach z Bankiem Zrzeszającym, ponieważ brakowało im odpowiednich kompetencji do oceny takich projektów.

Dom Maklerski BOŚ

Zdaniem Prezesa Banku Spółdzielczego w Szczytnie najmniej wątpliwości budzi współpraca z Domem Maklerskim BOŚ np. przy emisjach obligacji komunalnych czy zielonych obligacji.

Jak zauważył w ramach zawartych porozumień BOŚ przejął część zadań operacyjnych Domu Maklerskiego Zrzeszenia BPS, i w konsekwencji wiele Banków Spółdzielczych zdecydowało się na współpracę z Domem Maklerskim Banku Ochrony Środowiska, w tym Bank, którym kieruje Krzysztof Karwowski.

„Na pewno nie jest to podmiot, który będzie konkurował z podmiotami działającymi w ramach Zrzeszeń, przy czym wiedza i doświadczenie maklerów BOŚ Banku w poza kredytowym finansowaniu zielonych inwestycji są jak najbardziej potrzebne” – podsumował Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających ZBP.

Źródło: BANK.pl