Przewodniczący KNF o współpracy i konstruktywnym dialogu ze środowiskiem bankowym
Jacek Jastrzębski w swoim wystąpieniu wiele uwagi poświęcił kwestii zaufania i współpracy pomiędzy regulatorem a środowiskiem bankowym. W tym kontekście przypomniał okres pandemii.
„Chciałbym tu wrócić do okresu pandemii – zwłaszcza jego pierwszych tygodni, kiedy to wszyscy działaliśmy w warunkach niepewności i obaw, bo nikt nie wiedział, jak rozwinie się sama pandemia, nie mówiąc już o jej konsekwencjach gospodarczych.
Jestem dumny z tego, że wówczas główna sala w UKNF stała się miejscem, gdzie na cyklicznych spotkaniach mogliśmy razem radzić sobie zarówno z wyzwaniami, które przynosił każdy kolejny dzień, jak i zastanawiać się, jak strategicznie mierzyć się z wyzwaniami ekonomicznymi i finansowymi, co do których mieliśmy świadomość, że wraz z rozwojem pandemii stają się one nieuchronne.”
Przypomniał rolę banków w niezwykle sprawnej dystrybucji środków w ramach rządowych programów osłonowych, przede wszystkim Tarczy Finansowej. Jak zauważył koordynacja działania instytucji publicznych z sektorem bankowym pozwoliła ocalić tysiące miejsc pracy i przejść naszej gospodarce przez okres niepewności w czasie tzw. lockdownów.
Tę część swojego wystąpienia przewodniczący KNF zakończył następującą uwagą:
„Trafnie powiedziano w kryzysie pandemicznym, że o ile w przypadku niektórych wcześniejszych kryzysów finansowych to banki były źródłem problemu, o tyle w kryzysie pandemicznym były kluczem do jego rozwiązania.”
Czytaj także: Prezes NBP o perspektywach dla banków – doroczne spotkanie przedstawicieli środowiska bankowego
Procentuje kapitał zaufania
„Kapitał zaufania i współpracy zbudowany między nami w okresie pandemii procentował w kolejnych latach. Wspomnę tu choćby analogiczną mobilizację i koordynację sektora finansowego – nie tylko bankowego – w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, który postać pełnoskalowej agresji zbrojnej przybrał w lutym 2022 r.
Cały czas procentuje też ten kapitał w zakresie opartej na zaufaniu i zbudowanych bezpośrednich relacjach współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa sektora finansowego” – mówił Jacek Jastrzębski.
Jako kolejny przykład współpracy banków z instytucjami państwa odpowiedzialnymi za sektor finansowy podał szereg działań, które doprowadziły do utworzenia Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, co pozwoliło rozwiązać sytuację związaną z trudnym położeniem jednego z większych banków komercyjnych w sposób zapewniający bezpieczeństwo wszystkich depozytów.
Jak podkreślił – dla skutecznego przeprowadzenia tej operacji kluczowe znaczenie miało wzajemne zaufanie wszystkich uczestników tego przedsięwzięcia.
„Dziś również prowadzimy wspólnie strategiczne dla polskiego sektora bankowego, długofalowe projekty – jak choćby związane z wprowadzeniem Wskaźnika Finansowania Długoterminowego lub z reformą wskaźników referencyjnych – i wszyscy wiemy, że ich sukces wymaga współpracy i konstruktywnego dialogu” – powiedział przewodniczący KNF.
Czytaj także: Bankowcy oczekują dialogu i stabilnego prawa
Zaufanie zwiększa odporność
„Nikt nie jest w stanie nam zagwarantować, że kolejne lata będą łatwiejsze lub spokojniejsze. Wpływ na to może mieć szereg okoliczności, w tym też od nas zupełnie niezależnych – co widzieliśmy na przestrzeni ostatnich lat. To co możemy jednak zrobić, to zbudować środowisko, zespół, relacje i zaufanie, które uczynią nas maksymalnie odpornymi na cokolwiek, co przyszłość może przynieść” – przekonywał Jacek Jastrzębski.
„Kończę więc optymistycznie. Uważam, że w obszarze zaufania i współpracy opartej na wzajemnym szacunku mamy zbudowane dobre podwaliny i powinniśmy na nich budować dalej.
Ze strony nadzoru finansowego mogę Was zapewnić, że tak jak rynek finansowy mógł na nas liczyć w najtrudniejszych chwilach ostatnich pięciu lat, tak będzie mógł liczyć na nas dalej – a my zakładamy, że tak samo będziemy mogli liczyć na Was” – zadeklarował przewodniczący KNF.