Przedstawiciel KNF na Konwencie na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej 2024
Bogdan Furtak w swoim wystąpieniu podkreślił, że w ostatnich dwóch latach bankowość spółdzielcza przeznaczyła środki ze swojego dobrego wyniku finansowego na zwiększenie rezerw celowych, funduszy własnych i na realne zwiększenie środków pomocowych w systemach ochrony instytucjonalnej. Systemem tym są objęte 482 spośród 491 działających w Polsce banków spółdzielczych.
Według przedstawiciela KNF obecna dobra sytuacja finansowa sektora stwarza bankom spółdzielczym niespotykane wcześniej możliwości rozwoju i zwiększenia udziałów w rynku. W jego opinii banki spółdzielcze chcąc osiągnąć sukces powinny kontynuować wspólne działania w ramach zrzeszeń oparte na zaufaniu i współpracy.
DORA, ESG i MREL
Współpraca będzie szczególnie istotna w perspektywie wejścia w życie rozporządzenia DORA, jak również regulacji dotyczących zarządzania ryzykiem ESG. Sprawy raportowania ESG i odpowiedniego dostosowania działalności banków do tzw. „zielonego ładu” obejmą docelowo wszystkie podmioty sektora. Sprawa ujawnień z zakresu ESG winna być rozwiązana w oparciu o jeden, wypracowany przez banki zrzeszające standard – z odpowiednią znajomością tematu w każdym ze zrzeszonych banków spółdzielczych – zaznaczył Bogdan Furtak.
W swoim wystąpieniu wiele miejsca poświęcił kwestiom cyberbezpieczeństwa.
„W działaniach zabezpieczających podstawową rolę winny odgrywać banki zrzeszające, a zakres audytów realizowanych przez jednostki zarządzające IPS w tym obszarze powinien ulec odpowiedniemu rozszerzeniu, do czego jednostki – po wypracowaniu wspólnych z UKNF standardów – odpowiednio się przygotowują” – podkreślił przedstawiciel KNF.
Jak zauważył Bogdan Furtak obserwowany w ostatnim czasie znaczny wzrost portfela instrumentów dłużnych w wielu bankach spółdzielczych i wzrost sumy aktywów banków zrzeszających powodował trudności w spełnieniu przez banki zrzeszające wskaźników dźwigni finansowej oraz MREL.
„Rozumiejąc sytuację, UKNF podjął działania zmierzające do zmiany art. 429a CRR w taki sposób, aby uwzględniony został charakter działania polskich banków zrzeszających (możliwość nieuwzględniania minimum depozytowego w mianowniku rachunku dźwigni banków zrzeszających). Odpowiednia zmiana ma wejść w życie na początku 2025 r.” zapowiedział gość Konwentu.
Mówca zwrócił uwagę na problemy w obszarze ładu korporacyjnego w niektórych bankach, które zwiększają ryzyko reputacyjne. Materializacja tego ryzyka w tych bankach może negatywnie wpływać na cały sektor bankowości spółdzielczej.
Dywidendy i baza członkowska
„Symulacje przeprowadzone według danych na 30.09.2023 r. wskazują, że jedynie 10 spośród 491 banków spółdzielczych nie będzie mogło wypłacić dywidendy udziałowcom z zysku netto za 2023 rok” powiedział przedstawiciel KNF.
Uwaga ta jest istotna w kontekście dostrzegania przez KNF problemów związanych ze spadającą liczbą udziałowców banków spółdzielczych. Wypłata dywidendy w tej sytuacji może nieć znaczenie.
„Sektor w dłuższej perspektywie czasowej nie będzie w stanie rozwijać się bez dopływu nowych klientów i nowych udziałowców.” – podsumował Bogdan Furtak.