Przed spotkaniem RPP – dobre wiadomości z sektora przemysłowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

agnieszka.durlej.150x171W minionym tygodniu zanim FED zakończył swoje posiedzenie, kilka różnych czynników kształtowało rozwój sytuacji na rynkach walut. Jednym z nich były utrzymujące się na wysokim poziomie koszty siedmiodniowych pożyczek międzybankowych w Chinach i to pomimo wstrzyknięcia do systemu ponad 2 miliardów USD przez chiński bank centralny.

Wyższy koszt kapitału ma negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w Chinach, a tym samym na całą globalną gospodarkę. W międzyczasie dane zarówno ze Stanów jak i z Europy wskazywały na kruchość trwającego ożywienia gospodarczego. Mimo, że komitet monetarny FOMC podtrzymał optymistyczne prognozy wzrostu to twarde dane gospodarcze mówiły co innego. FOMC stwierdził, że jest świadomy zagrożeń wynikających ze sporów wokół przyszłorocznego budżetu, jednak uważa, że perspektywy gospodarcze, w tym dla rynku pracy, uległy dalszej poprawie.

Publikacje danych z Niemiec współgrały w czasie z publikacją raportu amerykańskiego departamentu skarbu, obciążającego rząd winą za zbyt długo trwający impas polityczny, szkodzący gospodarce. Inflacja w Europie mocno zahamowała, co wywołało oczekiwania obniżenia stóp procentowych przez EBC (najbliższe spotkanie odbędzie się w tym tygodniu). Dane z Wielkiej Brytanii były mieszane, a funt wciąż pozostawał pod presją sprzedających, realizujących wcześniejsze zyski. Centralne banki Japonii i Nowej Zelandii pozostawiły poziom stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Nowozelandzki dolar zyskiwał po tym, jak tamtejszy bank centralny zasygnalizował możliwość podniesienia stóp procentowych w przyszłym roku.

Miniony tydzień był dla inwestorów krótszy o piątkowe święto. Obraz handlu z końcówki miesiąca zapowiada neutralny początek nowego tygodnia. Przez większość czasu nasza waluta poruszała się w wąskim zakresie wahań w stosunku do euro. Brak danych gospodarczych i wydarzeń politycznych sprawił, że inwestorzy trochę zapomnieli o złotym. Wobec umacniającego się dolara nasza waluta zanotowała tygodniowe minima.

W tym tygodniu zbierze się Rada Polityki Pieniężnej. Analitycy oczekują, że pozostawi ona stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 2.5%. Tuż przed planowanym posiedzeniem opublikowane zostaną dane o koniunkturze w przemyśle. Indeks koniunktury zanotował we wrześniu 2,5-letnie szczyty, przebijając prognozy. Wzrost w sektorze przemysłowym trwa nieprzerwanie od lipca.

Agnieszka Durlej,
Client Group Manager,
Western Union Business Solutions Polska