Przed Nowym Rokiem rynek przygotowuje się do spokojnego okresu dla Forinta

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

lanczos.benjamin.02.150x225Według prognoz węgierskiego Ministerstwa Finansów, w następnym roku tamtejsza gospodarka utrzyma obecną dynamikę wzrostu lub nawet ją zwiększy. Od ostatniej listopadowej decyzji dotyczącej stóp procentowych na Węgrzech niewiele było doniesień makroekonomicznych i politycznych o lokalnym rodowodzie, które mogły znacznie ruszyć rynkami. Dlatego też, zarówno forint jak i Bux podążają za rykami zagranicznymi.

Na rynkach można oczekiwać względnie spokojnych notowań różnych węgierskich aktywów aż do pierwszego tygodnia 2014 roku. Impuls może przyjść jedynie z rynków amerykańskich. Sytuacja na S&P500 jest niepewna, a zagrożeniem jest wychodzenie tamtejszego rynku dołem z prawie miesięcznej konsolidacji. Mając na uwadze wieloletnie wzrosty amerykańskich akcji, węgierscy inwestorzy stali się ostrożni i nie chcą powiększać pozycji na koniec roku. Podobnie z pozycjami zagranicznych inwestorów na forincie. Z drugiej jednak strony optymistyczne dane ekonomiczne uspokajają graczy z długimi pozycjami w węgierskich aktywach. W tym zakresie szczególną uwagę warto zwrócić na odczyt PKB za trzeci kwartał, który pozytywnie zaskoczył giełdy i utwierdził inwestorów w przekonaniu o potencjale wzrostowym akcji.

W trzecim kwartale bieżącego roku PKB wzrósł o 0,8%, co oznacza wzrost o 1,7% rok do roku. Dane potwierdzają też potencjał dalszych wzrostów, wzmacnianych przez eksport i krajowy popyt. Warto również zwrócić uwagę na sygnały delikatnego optymizmu płynące od przedsiębiorców. Tym bardziej, że wraz ze wzrostem PKB spada inflacja. Roczna utrzymuje się na poziomie 0,9%, a do słabszego tempa inflacji przyczyniły się niższe ceny żywności i paliw.

Eksporterom pomaga też słabszy forint. Tylko w ostatnich tygodniach EUR/HUF wzrósł z 293 do poziomu 300-301, czyli do poziomu oporu, który był już testowany kilka razy w tym roku. Forint był słabszy od innych walut regionu w tym złotego i leja. Natomiast dla równowagi zauważalny był popyt na 10-letnie obligacje. To uspokoiło nastroje spekulantów na forincie.

Ostatnia obniżka stóp procentowych bazowała na oczekiwaniach zwiększającej się wydajności pracy w przemyśle oraz dalszego uspokojenia inflacji. Wpływ na decyzję miało również cięcie stóp w strefie euro na początku listopada. Na Węgrzech po ostatniej obniżce o kolejne 20 punktów inwestorzy oczekują kontynuacji ostrożnych decyzji monetarnych i kolejnej obniżki. Obecnie główna stopa bazowa wynosi 3,2% i w terminie ostatnie półtora roku spadła z poziomu 7%.

Benjamin Lanczo
specjalista rynku CFD i Forex
City Index