Prywatne sieci medyczne dołączają do programu szczepień przeciw COVID-19

Prywatne sieci medyczne dołączają do programu szczepień przeciw COVID-19
Fot. stock.adobe.com/AntonioDiaz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do Narodowego Programu Szczepień zgłosiły się prywatne centra medyczne o czym informują na swoich stronach internetowych.

Narodowy Program Szczepień zakłada łatwy dostęp do szczepień. Oznacza to nie tylko wystarczającą liczbę dawek szczepionki, ale też odpowiednie pokrycie kraju punktami szczepień.

Jak podano, będzie to blisko 6 tys. 6 tys. punktów szczepień i przeszło 7,3 tys. zespołów szczepiących. Zgodnie z zapewnieniami, dla 98,5% Polaków punkt szczepień będzie znajdował się blisko miejsca zamieszkania pacjenta.

Tylko w województwie mazowieckim według aktualnych danych do przeprowadzenia akcji szczepień zarejestrowało się 841 podmiotów.

Czytaj także: COVID-19: pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika, który odmówi szczepienia?

Szczepienia w prywatnej służbie zdrowia

Do Programu zgłosiły się też prywatne większe i mniejsze centra medyczne. W szczepieniach weźmie na przykład udział ponad 50 placówek medycznych LUX MED. Na stronie Centrum umieszczono informację, że żeby się zaszczepić w placówce LUX MED., należy podczas zapisu na szczepienie wybrać z listy placówek Centrum Medyczne LUX MED.

W akcji szczepień weźmie udział Centrum Medyczne Damiana, które ma placówki w ośmiu lokalizacjach w Warszawie i jak poinformowano, na przykład będzie można zaszczepić się w placówce mieszczącej się przy al. Zjednoczenia 36.

Jak podano na stronie internetowej placówki, obecnie trwa ustalanie szczegółów dotyczących organizacji szczepień i placówka czeka na szczegółowe informacje z Ministerstwa Zdrowia.

O udziale w Programie informuje też Centrum Medyczne enel-med, które zgłosiło wybrane odziały z Warszawy, Gdańska, Gdyni, Łodzi, Krakowa, Katowic, Poznania oraz Wrocławia.

Zgłoszenie enel-med zostało w całości pozytywnie rozpatrzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia pod względem formalnym, a aktualnie trwają kontrole wskazanych oddziałów w celu dokonania ostatecznej kwalifikacji.

Medicover Polska też będzie uczestniczyć w akcji szczepień przeciwko COVID-19. Do prowadzenia szczepień zgłoszono 40 centrów medycznych (poza Centrum Medicover Tarchomin w Warszawie oraz placówkami przyzakładowymi) i zostały one zakwalifikowane do programu.

Szczepienia dla wszystkich i za darmo

Narodowy Program Szczepień zakłada, że niezależnie od tego, jakiego rodzaju jednostka prowadzić będzie akcję szczepień, będą one dla pacjentów bezpłatne i dotyczy to również badania kwalifikacyjnego przeprowadzonego przez lekarza przed szczepieniem.

Informują o tym prywatne centra medyczne. Jak podaje Medicover „w praktyce oznacza to, że każdy pacjent, niezależnie od tego czy posiada abonament w Medicover czy nie, będzie mógł wybrać placówkę Medicover jako miejsce do zaszczepienia. Zarówno szczepionka, jak i wizyta szczepienna/kwalifikacja są bezpłatne dla każdego pacjenta”.

Obowiązuje kolejność

Obecnie szczepione są osoby z tzw. grupy 0, do której zaliczono pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Proces szczepień w prywatnych placówkach też będzie prowadzony zgodnie z przyjętymi w Programie zasadami i ogłoszoną kolejnością. Zapisy na szczepienia przeciw COVID 19 realizowane są poprzez Internetowe Konto Pacjenta, specjalną Infolinię NFZ 989 oraz przy okazji wizyty u lekarza POZ.

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień. To oznacza, że na przykład pracownicy Infolinii Grupy LUX MED oraz obsługa recepcji Centrów Medycznych Grupy nie będą zapisywali na szczepienia przeciw COVID-19.

Każdemu rejestrującemu się na szczepienie system zaproponuje najbliższy dla niego punkt szczepień.

W czwartek 7 stycznia na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień podał, że w naszym kraju od 27 grudnia 2020 r. zaszczepionych zostało 177863 osób.

Do Polski dotarło łącznie 697320 dawek szczepionki. Z tej puli do punktów szczepień dostarczono ponad 204 tys. dawek.

Zutylizowano tylko 215 dawek, w większości ze względu na mechaniczne uszkodzenie w punkcie szczepień. Taki wynik szczepień stawia nas na trzecim miejscu w UE za Niemcami i Włochami.

Źródło: aleBank.pl