Program Rodzina 500 plus: ZUS wypłaca już pierwsze świadczenia
Od 1 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci. Pierwsze pieniądze zostały wypłacone w czwartek (27 stycznia). Dzień później (28 stycznia) ZUS przeleje kolejne środki, co łącznie daje kwotę prawie 600 tys. zł.
Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców
‒ Niespełna miesiąc od przeniesienia programu 500 plus ‒ ZUS wypłaca już środki. Robimy wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej.
Z naszych statystyk wynika, że niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. Wiemy, że są rodzice, którzy dopełnili formalności kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Czytaj także: Ferie 2022: ponad 3,2 mln osób aktywowało już bon turystyczny ‒ do kiedy można go zrealizować?
E-wnioski do programu Rodzina 500 plus
Prof. Gertruda Uścińska zwraca też uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców.
‒ Sami oni decydują kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – wskazuje prezes ZUS.
Już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie
Jak podkreśla z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, przeniesienie obsługi programu Rodzina 500+ czyli całego procesu przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczenia wychowawczego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ‒ to znaczne usprawnienie. Podobnie, jak udostępnienie tylko elektronicznych kanałów do składania wniosków.
Minister Marlena Maląg: wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodzicom
‒ Tak naprawdę, już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodzicom.
Od 1 stycznia br. wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
ZUS odpowiada również za obsługę rodzinnego kapitału opiekuńczego
– Sam proces składania wniosków, jak również istota programu pozostają niezmienne, rodzice mogą być spokojni. Pragnę także przypomnieć, że ZUS odpowiada również za obsługę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Wnioski o świadczenie można składać od 1 stycznia br., kiedy rozwiązanie to weszło w życie – dodaje minister Marlena Maląg.
Czytaj także: Pracownicy ZUS pomogą w składaniu e-wniosków o RKO i 500 plus
Trzy miesiące na złożenie e-wniosku 500 plus
Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu Rodzina 500 plus. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem.
Na przykład: rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka.
Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS
Rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli chcą otrzymywać środki w kolejnym okresie świadczeniowym – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku ‒ mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości.
Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Czytaj także: Co warto wiedzieć o świadczeniu wychowawczym 500+ od 2022 roku?