Program Polska Bezgotówkowa do naśladowania przez pozostałe kraje Unii Europejskiej
Przedstawicielstwo w Brukseli Związku Banków Polskich we współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa oraz biurem prof. Marka Belki – posła do Parlamentu Europejskiego zorganizowali seminarium w formie śniadania biznesowego pt „Changing landscape of payments – solutions for the challenges ahead”.
Celem tego wydarzenia jest zaprezentowanie – w świetle bieżących dyskusji na temat przyszłości rynku płatności w Unii Europejskiej – inicjatywy rynkowej powstałej w Polsce – Programu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Są naśladowcy Programu Polska Bezgotówkowa
Podczas seminarium, które otworzył i moderował prof. Marek Belka, założenia i osiągnięcia Programu przedstawiła w wystąpieniu wprowadzającym Joanna Erdman – prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Wskazała, że celem działań Fundacji jest rozwój sieci akceptantów płatności bezgotówkowych poprzez obniżenie progu wejścia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz zwiększenie ich konkurencyjności w stosunku do dużych konkurentów, a także zapewnienie wyższego poziomu wiedzy o usługach płatniczych i dostępności płatności bezgotówkowych dla konsumentów.
Dzięki dotychczasowym działaniom udało się podwoić liczbę POSów, rozwinąć konkurencję i stworzyć ofertę dla wielu nowych kategorii akceptantów.
Program Polski Bezgotówkowej stanowi przykład godny naśladowania w innych państwach członkowskich
W dyskusji, która nastąpiła później wystąpił prof. Michał Polasik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wskazywał na zauważany w badaniach wpływ Programu na zachowania konsumentów.
Tomas Hrabal – przedstawiciel czeskiego Ministerstwa Handlu podkreślał, ze analogiczny program rozwoju sieci akceptacji płatności bezgotówkowych w Czechach jest bezpośrednio inspirowany pomysłem i osiągnięciami Polski Bezgotówkowej.
Natomiast Daniel Schwarzböck – przedstawiciel DG COMP (Dyrekcji generalnej ds. konkurencji) Komisji Euriopejskiej powiedział, że Program Polski Bezgotówkowej jest imponujący, zwłaszcza statystyki jego osiągnięć i stanowi przykład godny naśladowania w innych państwach członkowskich.
Dlaczego warto kopiować program Polski Bezgotówkowej?
Odpowiadając na pytania gości wydarzenie prezes Joanna Erdman wskazywała, że program Polski Bezgotówkowej zapewnia nie tylko możliwość płatności bezgotówkowych, lecz przede wszystkim swobodny wybór konsumentów czy chcą płacić w formie gotówkowej czy bezgotówkowej.
Ponadto, wskazała, że dzięki usłudze cashback znacząco zwiększa się dostępność gotówki z uwagi na duży odsetek terminali oferujących tę usługę, znacząco wyższy niż liczba bankomatów. Jest to zatem rozwiązanie, które istotnie podnosi dostępność gotówki zwłaszcza na terenach, gdzie utrzymanie sieci bankomatów jest nieopłacalne.
Prezes Joanna Erdman wskazywała także, że istotnym wyzwaniem i podstawą sukcesu Fundacji było działanie wszystkich kategorii interesariuszy rynku płatności w Polsce, także z udziałem Ministerstwa Finansów, który to udział legitymizował program. Ważna była też aprobata organu ds. ochrony konkurencji w Polsce.
Zwróciła także uwagę, że program był istotnym czynnikiem przyspieszenia rozwoju rynku, gdyż pozwolił na wyeliminowanie barier dla potencjalnych akceptantów, a także obniżył próg wejścia na nowe obszary dla agentów rozliczeniowych. To pozwoliło na przerwanie istniejącego na wielu obszarach „błędnego koła”, zgodnego z zasadą „nie akceptuję płatności bezgotówkowych, bo nikt z nich nie korzysta / nie korzystam z form płatności bezgotówkowych, bo nie ma wokół mnie akceptantów”.
Spotkanie było dużym sukcesem. Wzięli w nim udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, attachés ds. usług finansowych ze stałych przedstawicielstw państw członkowskich przy UE, a także przedstawiciele europejskich organizacji sektora płatności, finansów i bankowości.
Piotr Gałązka – prawnik, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej. Pełni funkcję Dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli, gdzie odpowiada za monitorowanie prac legislacyjnych UE. Doktorant na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego i Unii Europejskiej University of Cambridge i Uniwersytetu Warszawskiego. Sekretarz Sądu Polubownego (Arbitrażowego) przy Związku Banków Polskich. Członek Komitetu Prawnego Europejskiej Federacji Bankowej. Członek Rady Interesariuszy Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.