Mieszkanie Plus: 1,5 mln nowych mieszkań do 2021 roku… ale w Niemczech
Pomimo upływu dwóch lat od ogłoszenia Narodowego Programu Mieszkaniowego, do dziś nie doczekaliśmy się żadnych konkretów w wielu zadeklarowanych obszarach. W związku z tym Związek Banków Polskich skierował przed kilkoma dniami pod adresem rządu koncepcję włączenia się sektora bankowego w realizację narodowego, w rozumieniu wspólnego, powszechnego programu mieszkaniowego poprzez finansowanie przez sektor bankowy różnych form zaspokajania potrzeb mieszkaniowych polskich rodzin.
Tymczasem w poniedziałek – pięć miesięcy po wyborach – niemieckie partie CDU, CSU i SPD podpisały umowę koalicyjną. I jak wynika z tego obszernego dokumentu, celem długotrwałych negocjacji nie był podział stanowisk, ale program gospodarczy i społeczny, jak również polityka zagraniczna.
W uzgodnionej umowie chadeków i socjaldemokratów zapisano zobowiązanie do realizacji programu mieszkaniowego, w ramach którego rząd federalny zobowiązał się wesprzeć budowę 1,5 mln nowych mieszkań i domów jednorodzinnych do końca 2021 roku.
1200 euro na każde dziecko, poręczenia, premie za oszczędzanie
Aby tak zdefiniowany cel osiągnąć, uzgodniono od razu instrumenty wsparcia nabywania na własność mieszkań zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym:
– dodatku budowlanego na dziecko: każda niemiecka rodzina przez okres 10 lat od daty nabycia mieszkania lub domu będzie otrzymywała rocznie dopłatę w wysokości 1 200 euro na każde dziecko;
– poręczeń udzielanych przez państwowy Bank KfW (odpowiednik naszego BGK) kredytobiorcom, którzy nie posiadają wkładu własnego, niezbędnego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego na mieszkanie;
– wzmocnienie zachęt do oszczędzania w kasach oszczędnościowo-budowlanych, zwłaszcza dla osób poniżej 25 lat;
– podwyższenie progów dochodowych uprawniających do korzystania z premii za oszczędzanie w tych kasach;
– zaktywizowanie lokalnych samorządów do uatrakcyjnienia lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego.
2 mld euro na mieszkania socjalne
Wspierając własność mieszkaniową, rząd niemiecki wychodzi z założenia, że każde nowo wybudowane mieszkanie własnościowe uwalnia z reguły na rynku jedno mieszkanie na wynajem. Te działania mają wyhamować obserwowany w Niemczech od kilku lat wzrost stawek czynszu mieszkań na wynajem. Niezależnie od wspierania budowy mieszkań prywatnych, zaplanowano w budżecie kwotę 2 mld euro na rozwój mieszkań socjalnych.
Źródło: Centrum AMRON