Producenci kruszców bronią się przed stratami

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mennica.wroclawska.logo.01.762x218Ubiegły tydzień był drugim z rzędu, w którym złoto zyskiwało. W dolarach był to wzrost o 1,19 procent, a w złotówkach o 0,64 procent.

W ostatnich dniach mieliśmy kilka doniesień o producentach kruszcu, którzy na różne sposoby starają się bronić przed negatywnymi konsekwencjami utrzymujących się niskich cen ich wyrobów. Na Londyńskim Rynku Kruszców idzie nowe, jeśli chodzi o kształtowanie ceny złota. Banki wciąż jednak muszą się tłumaczyć z tego, co robiły w poprzednim systemie.

Poniedziałek

Od 13 października na giełdzie w Singapurze można kupić złoto w dostawie natychmiastowej. Singapore Kilobar Gold Contract to wspólne dzieło International Enterprise (IE) Singapore (agencja rządowa zajmująca się gospodarką zagraniczną), Światowej Rady Złota, Stowarzyszenia Singapurskiego Rynku Kruszców (SBMA) oraz Singapore Exchange. Wielkość kontraktu na giełdzie w Singapurze została ustalona na 25 kilogramów (804 uncje) i będą one rozliczane wyłącznie fizyczną dostawą.

Wtorek

Niskie ceny kruszcu mogą zmusić południowoafrykańskich producentów złota do fuzji lub przejęć, które pomogą w obniżaniu kosztów i spłacie zadłużenia. „Być może w regionie dojdzie do jakiejś rozsądnej konsolidacji… Myślę, że to właściwy czas. Uważam to za konieczne. Nie sądzę, by konkurencja była innego zdania” – powiedział Neal Froneman, dyrektor generalny Sibanye Gol, który jest największym producentem złota w kraju.

Postępowania sądowe przeciwko bankom uczestniczącym w kształtowaniu cen srebra w Londynie zostały skonsolidowane w jedno. Oskarżonymi są Deutsche Bank, Bank of Nova Scotia oraz HSBC. Trzy postępowania rozpoczęły się na Manhattanie, a dwa na Brooklynie. Ostatecznie wszystkimi zajmie się sędzia Valerie Caproni z Manhattanu, która prowadzi już podobną sprawę dotyczącą domniemanego manipulowania ceną złota.

Producent srebra, First Majestic ogłosił, że w trzecim kwartale tymczasowo zawiesił swoją sprzedaż. Powodem był 19-procentowy spadek ceny, jaki nastąpił w tym kwartale. Jest to drugi największy spadek od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. First Majestic ma nadzieję, że osiągnie dzięki temu wyższą cenę, sprzedając swoje srebro w czwartym kwartale. Wskutek tej decyzji w magazynach zostało 0,93 mln uncji, co stanowi ok. 35 procent kwartalnego wydobycia.

Środa

Import złota do Indii we wrześniu zwiększył się blisko 5-krotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Bachhraj Bamalwa, dyrektor All India Gems & Jewellery Trade Federation oświadczył, że we wrześniu tego roku było to 95 ton, a rok wcześniej od 15 do 20 ton. Przyczyną tak dużego importu jest prawdopodobnie oczekiwanie zwiększonego popytu w czasie sezonu festiwali. Hindusi uważają, że zakup i wręczanie złota w prezencie sprzyja pomyślności. Zwykle najwięcej złota sprzedaje się na początku Festiwalu Diwali, który rozpoczyna się 21 października.

Meksykański producent metali szlachetnych, Fresnillo zanotował drobny spadek kwartalnej produkcji i ogłosił, że zamierza zabezpieczyć swoją inwestycję w północnym Meksyku, hedżując część wydobytego przez siebie złota. Fresnillo jest największym producentem srebra na świecie, ale wydobywa również złoto. Zamierza on sprzedać po z góry ustalonej cenie 44 procent złota wydobytego w kopalni, której współwłaścicielem jest Newmont Mining. Na taki krok zagwarantowania sobie pewnej ceny decyduje się coraz więcej producentów kruszców.

Czwartek

Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców mianowało Morgan Stanley na animatora rynku. Obecnie LBMA posiada 13 takich animatorów. Operują oni na jednym, dwóch lub trzech rynkach: natychmiastowym, opcji i/lub terminowym. Trzy tygodnie temu animatorem rynku natychmiastowego został Citigroup. Oprócz Morgan Stanley i Citigroup globalne banki zmniejszają swoje zaangażowanie w obrót złotem i srebrem. Powodem jest zwiększony nadzór nad tym rynkiem przez europejskie i amerykańskie instytucje kontrolujące.

Piątek

LBMA otrzymało 8 propozycji zastąpienia trwającego od 1919 r. sposobu kształtowania ceny złota na londyńskim fixingu. Napłynęły one m.in. od Intercontinental Exchange, London Metal Exchange, CME Group oraz Thomson Reuters. Firmy zaprezentują swoje pomysły podczas seminarium, które odbędzie się 24 października. LBMA ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia przez uczestników rynku i wdrożenie wybranej metody do końca roku lub na początku 2015 r. Nowy mechanizm ma być elektroniczny i opierać się na systemie aukcyjnym. Kryteria są więc podobne do tych, jakie zastosowano przy wyborze nowej metody ustalania cen srebra, która funkcjonuje już od 15 sierpnia.

Grzegorz Jaeger
analityk Mennicy Wrocławskiej