Prezesi IPS polskich banków spółdzielczych z wizytą w Brukseli
Odbyły się spotkania z polskimi posłami – prof. Markiem Belką, posłem Jarosławem Kalinowskim, posłem Adam Jarubasem i posłem Bogdanem Rzońcą. Ponadto, delegacja spotkała się z przedstawicielami Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE i dwukrotnie z Komisją Europejską – dyrektorami departamentów w DG FISMA.
Pierwszym celem spotkań było zaprezentowanie dorobku IPS w polskim spółdzielczym sektorze bankowym, ich wpływu na stabilność bankowości spółdzielczej i znaczenie poprzez istotne podniesienie jakości aktywów bez angażowania środków publicznych ani obciążania ryzykiem środków klientów banków.
Skuteczność polskich IPS-ów
Przedstawiono dotychczasowe funkcjonowanie systemu IPSów w Polsce, w tym statystyki w szczególności odnośnie posiadanych funduszy, historii ich wydatkowania, wybranych przykładów działań wspierających płynność sektora i bieżących działań audytorskich. Podkreślano również korzyści, jakie sektor spółdzielczy odnosi dzięki IPS bez ograniczania efektywności publicznego DGS w ramach BFG.
Podkreślano znaczenie bankowości spółdzielczej i pokazywano rozwiązania w IPS jako wzorzec dla bankowości w innych państwach członkowskich UE ze względu na to, że mechanizmy zbudowane przez sektor banków spółdzielczych w Polsce są wielokrotnie skuteczniejsze i tańsze w zapobieganiu problemom w bankach oraz ich rozwiązywaniu niż działanie post factum z użyciem środków publicznych.
Wokół Dyrektywy DGSD
Prezentowano stanowisko, zgodnie z którym istnieje potrzeba utrzymania IPS jako wartości dla sektora bankowości spółdzielczej stworzonej samodzielnie przez tenże sektor bez potrzeby wydatkowania środków publicznych. Kładziono również nacisk na znaczenie banków spółdzielczych dla polskiej gospodarki jako głównego źródła finansowania rolnictwa w Polsce.
Wizyta była istotna by pokazać cechy charakterystyczne IPS w Polsce, wyróżniające je od tych w innych państwach, takich jak Niemcy czy Austria i zniwelować deficyt wiedzy w tym zakresie wśród interesariuszy w UE.
Drugi cel wizyty to zabieganie o eliminację niekorzystnych dla IPS poprawek w projekcie nowelizacji Dyrektywy DGSD, wśród których poseł sprawozdawca zaproponował usunięcie akapitu w art. 13 ust. 1 Dyrektywy, na bazie której możliwe jest obniżenie składki na BFG dla banków będących członkach IPS pod warunkiem wniesienia tej kwoty na budowanie funduszu danego IPS.
Poprawka ta jest szkodliwa dla IPS i może zaprzepaścić ich w Polsce, ale też w innych państwach członkowskich i doprowadzić do zatrzymania rozbudowy funduszy IPS.