Prezes ZBP otworzył Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców

Prezes ZBP otworzył Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców
Tadeusz Białek, Fot. K. Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Tegoroczne Forum jest także swego rodzaju pozytywną odpowiedzią na apel ministra finansów o podejmowanie działań przez sektor bankowy w celu większego zaangażowania w finansowanie polskich firm. Wierzymy, że dialog pomoże zidentyfikować bariery i uzgodnić rozwiązania, które odblokują oczekiwany potencjał po obu stronach” – mówił dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich otwierając Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Dr Tadeusz Białek stwierdził, że sektor bankowy jest gotowy udzielać finansowania MMŚP. Jednak, jak zaznaczył, konieczne jest zniesienie kilku barier, w tym zmiana zasad naliczania podatku bankowego. Liczy na efekty dialogu prowadzonego w tych kwestiach przez środowisko bankowe z resortem finansów.

Przypomniał, że mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, stanowią  ponad 99,8% wszystkich zarejestrowanych i aktywnych (2,35 mln) firm w Polsce, wytwarzających ponad 45% PKB i zatrudniających 70% (7 mln) wszystkich pracujących w przedsiębiorstwach (10,23 mln).

„Nie ma chyba dzisiaj w Polsce banku uniwersalnego, który pragnąc na serio operować w naszym kraju, nie posiadałby oferty dla MMŚP. A konkurencja o tego klienta pomiędzy bankami jest tu wręcz bardzo dynamiczna.

Wg danych KNF na koniec kwietnia stan zakredytowania polskich MMŚP wynosił ponad 245 mld zł, a kredyt jest nadal drugim (po środkach własnych) źródłem finansowania przedsiębiorstw w Polsce” – wskazał prezes ZBP.

Czytaj także: Gwarancja Investmax zabezpieczy ponad 3 mld zł kredytu dla MŚP

Prezes ZBP o kluczowej roli innowacji

„Tematem przewodnim tegorocznego Forum są „Finanse dla Innowacji-Innowacje w Finansach: finansowanie i obsługa mikro-, małej i średniej przedsiębiorczości w obliczu wyzwań nowoczesnej gospodarki” – mówił Tadeusz Białek.

„Nikogo już nie trzeba przekonywać, że zasadniczym kluczem do konkurencyjności gospodarki jest jej innowacyjność. Polskie firmy wydają rocznie prawie 20 mld zł na innowacje, zaś tylko 1/5 naszych mikro- i małych przedsiębiorców unowocześniła w ciągu ostatniego roku cokolwiek w swojej firmie.

Według ekspertów to: i za mało, i nie zawsze efektywnie wydane środki” – dodał.

Dwadzieścia lat obecności Polski w UE

W dalszej części swojego wystąpienia kontynuował wątek innowacyjności, nawiązując równocześnie do XX-tej rocznicy obecności naszego kraju w Unii Europejskiej.

„Polska mimo sukcesu gospodarczego tych 20 lat nadal pozostaje w ogonie Unii Europejskiej (4 miejsce od końca) , jeśli chodzi o poziom innowacyjności, i to mimo ogromnych nakładów publicznych.

Nie wszyscy jednak dostrzegają, że nie zawsze jednak idą one w synergii z komercyjnym rynkiem finansowym, czasami go po prostu zastępując, zamiast mobilizować i budować długotrwały ekosystem.”

„Przed nami, miejmy nadzieję – kolejne 20 lat Polski w UE – i w dzisiejszych niespokojnych czasach szczególnie ważne jest jak zdefiniujemy oczekiwania i zachowania – także biznesu wobec tego największego pokojowego projektu gospodarczego w historii naszego kontynentu.

Będziemy w związku z tym dzisiaj rozmawiać, o tym, jak rozwijać biznes w tym skomplikowanym otoczeniu i współpracować pomiędzy naszymi sektorami. Zrobimy to w ramach trzech bloków tematycznych, do udziału w których gorąco zachęcam” – powiedział na koniec swojego wystąpienia dr Tadeusz Białek.

Źródło: BANK.pl