Prezes ZBP o podpisanej przez Prezydenta RP ustawie wprowadzającej wakacje kredytowe

Prezes ZBP o podpisanej przez Prezydenta RP ustawie wprowadzającej wakacje kredytowe
Krzysztof Pietraszkiewicz. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich zapewnia, że banki będą na czas przygotowane do przyjmowania od klientów wniosków o wakacje kredytowe, zgodnie z podpisaną 14 lipca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom uchwaloną przez Parlament 7 lipca bieżącego roku.

Krzysztof Pietraszkiewicz mówi, że banki zrobią wszystko, aby wnioski zgodnie z ustawą można było składać za kilkanaście dni.

W większości przypadków wnioski o wakacje kredytowe będzie można składać online. Będzie można dokonać tego także w bezpośrednim kontakcie z bankiem.

„Należy pamiętać, żeby wniosek o wakacje kredytowe złożyć przed terminem zapadalności kolejnej raty kredytu” – zwraca uwagę prezes ZBP.

W wywiadzie dla radia TOK FM udzielonym 15 lipca Krzysztof Pietraszkiewicz zaznaczył, że bank ma 21 dni na potwierdzenie czy dany wniosek klienta został złożony prawidłowo i czy spełnia warunki do skorzystania z wakacji kredytowych.

Czytaj także: Wakacje kredytowe: prezydent podpisał ustawę; od kiedy można składać wnioski?>>>

Kto zapłaci za wakacje kredytowe?

Krzysztof Pietraszkiewicz przypomina, że wakacje kredytowe udzielone posiadaczom złotowych kredytów mieszkaniowych w istocie sfinansują pozostali klienci banków. Dlatego bankowcy sugerowali w czasie procesu legislacyjnego, aby wakacje te były skierowane tylko do osób naprawdę takiej pomocy potrzebujących, ale te postulaty nie zostały uwzględnione.

„Mówiliśmy o tym, że ta ustawa jest niesprawiedliwa, gdyż promuje najzamożniejszych kredytobiorców kosztem deponentów, kosztem innych kredytobiorców oraz kosztem współwłaścicieli banków”.

Jak wiadomo uczestnikami OFE jest ponad 15 mln Polaków i to oni mają w swoich portfelach akcje banków. Do tego należy dodać też klientów funduszy inwestycyjnych. Natomiast właścicielami banków spółdzielczych jest 950 tysięcy osób.

W radiu TOK FM prezes ZBP zauważył, że 85% osób nie miałoby problemów z obsługą kredytów po podwyżce stóp procentowych.

W jego opinii łączny koszt ustawy o finansowaniu społecznościowym i wsparciu kredytobiorców, wprowadzającej wakacje kredytowe i nakładającej na banki obowiązek dodatkowego zasilenia Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz dopłaty do Funduszu Stabilności może sięgać dla sektora bankowego 35-36 mld zł w ciągu dwóch lat.

„Myśmy szacowali, że z wakacji kredytowych skorzysta około 85%, więc przy tym poziomie były szacunki kosztów tego projektu w tej podstawowej części […] natomiast proszę pamiętać, że dodatkowo banki mają dopłacić w tym samym czasie środki na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców 1,5 mld zł, muszą dopłacić 3,5 mld zł na Fundusz Stabilizacji” – doprecyzował Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czytaj także: Przyszłe emerytury blisko 20 mln Polaków zależne od wyceny giełdowej banków>>>

Co jeszcze znajduje się w ustawie z 7 lipca?

Prezydent Andrzej Duda podpisał 14.07. br. ustawę wprowadzającą m.in. wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych na własny cel mieszkaniowy, reformę wskaźnika WIBOR oraz wydłużenie tarcz antyinflacyjnych do końca października 2022 roku.

Ustawa z dnia 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych, a także zwiększa o 1,4 mld zł środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Zapisy dotyczące tarcz antyinflacyjnych zaczną obowiązywać 31 lipca bieżącego roku.

Komentarz prezesa ZBP, Krzysztofa Pietraszkiewicza:

Kto skorzysta i kto zapłaci za wakacje kredytowe:

Kiedy będzie można składać wnioski:

Jak będzie można składać wnioski:

Źródło: aleBank.pl, Związek Banków Polskich / ZBP, ISBnews