Prezes Warty: stawiamy na rozwój organiczny, możemy jednak rozważyć przejęcia innych firm

Prezes Warty: stawiamy na rozwój organiczny, możemy jednak rozważyć przejęcia innych firm
Fot. TUiR Warta S.A.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa Warta stawia na rozwój organiczny, może jednak rozważyć przejęcia innych firm. Kluczowym wyzywaniem dla rynku ubezpieczeniowego pozostaje pandemia, Warta jednak z optymizmem patrzy na nadchodzące miesiące, notując wyniki sprzedaży średnio o kilka procent wyższe niż w ubiegłym roku, zarówno w ubezpieczeniach majątkowych, jak i na życie ze składką regularną - poinformował spółki Jarosław Parkot.
Jarosław Parkot: Grupa #Warta stawia na rozwój organiczny, może jednak rozważyć przejęcia innych firm

„Skuteczny rozwój organiczny na polskim rynku jest możliwy i tego kierunku się trzymamy. W tym celu m.in. realizujemy około 90 kolejnych projektów, których budżet wynosi ponad 100 mln zł. Jednak oczywiście nie zamykamy się na opcję przejęć innych firm. Jeśli pojawi się ciekawa możliwość, z pewnością będę przekonywał naszego właściciela do dalszych inwestycji na naszym stabilnym rynku” – powiedział Parkot.

W 2019 r. obie spółki Warty zebrały łącznie składkę w wysokości ponad 7 mld zł. Zysk netto natomiast wyniósł niemal 700 mln zł, osiągając najwyższy wynik w historii 100-letniej działalności ubezpieczyciela.

„Na wzmocnienie naszej rynkowej pozycji pracują praktycznie wszystkie segmenty ubezpieczeń i co ważne w każdym z nich utrzymujemy zdecydowanie szybszy wzrost przypisu niż wynosi średnia rynkowa, zachowując przy tym wyjątkową rentowność” – powiedział Parkot.

„Dla przykładu, od 2016 r. zwiększyliśmy składkę z ubezpieczeń majątkowych niemal o połowę, osiągając na koniec 2019 r. 6 mld zł przypisu. Podobnie jest w przypadku ubezpieczeń na życie. Od pięciu lat rozwijamy ten segment, skupiając się na produktach ze składkę regularną. Nawet w tak trudnym okresie jak pierwsza połowa tego roku wypracowaliśmy 16 proc. wzrost sprzedaży” – dodał.

Pandemia kluczowym wyzywaniem dla całego rynku ubezpieczeniowego

Prezes ocenił, że kluczowym wyzywaniem dla całego rynku ubezpieczeniowego pozostaje pandemia, a spodziewany wzrost bezrobocia, potencjalnie mniejsze wydatki konsumpcyjne mogą przełożyć się również na sprzedaż ubezpieczeń w skali całego rynku.

Czytaj także: Ubezpieczeniowi liderzy ucierpieli nie tylko na kryzysie wywołanym COVID-19 >>>

„Trudno obecnie prognozować wynik całego rynku na koniec tego roku mając na uwadze, że dopiero wkraczamy w drugą falę zachorowań, a jej skala i efekty są trudne do przewidzenia. Patrzymy z niepokojem na to, co się będzie działo w IV. kwartale tego roku i w 2021 roku” – powiedział Parkot.

„Dziś już mogę powiedzieć, że jako Warta radzimy sobie bardzo dobrze w tym kryzysowym czasie. Notujemy wyniki sprzedaży średnio o kilka procent lepsze niż w ubiegłym roku zarówno w ubezpieczeniach majątkowych, jak i na życie ze składką regularną. To pozwala nam patrzeć na nadchodzące miesiące z optymizmem” – dodał.

Dalsze skuteczne wykorzystanie nowych technologii

Zdaniem prezesa Warty drugim wyzwaniem będzie dalsze skuteczne wykorzystanie nowych technologii.

„Dotychczasowe wdrażanie innowacyjnych rozwiązań pomogło nam trzykrotnie zwiększyć przychód w relacji do wyników, które osiągaliśmy prawie 10 lat temu. Nie wpłynęły one jednak na zmniejszenie poziomu zatrudnienia. 7-8 lat temu mieliśmy na etatach 2600 osób, dziś nieco więcej, mimo wdrożenia robotów, czy sztucznej inteligencji” – powiedział Parkot.

Czytaj także: Ochrona majątku 5 mln klientów, ponad milion osób z polisami na życie, Warta rozpoczyna nowe stulecie działalności >>>

Grupa Warta składa się z dwóch spółek – spółki majątkowej TUiR Warta oraz spółki życiowej TUnŻ Warta.

Głównymi akcjonariuszami Warty są niemiecka grupa Talanx i japoński ubezpieczyciel na życie Meiji Yasuda. W kwietniu 2014 r. Talanx zadebiutował na warszawskiej giełdzie. Akcje Talanx AG są notowane także na głównym rynku giełdy we Frankfurcie (Deutsche Boerse AG), jak również na rynku regulowanym giełdy w Hanowerze (BOAG Boersen AG).

Źródło: Sebastian Karbarczyk, PAP BIZNES