Prezes PFR na EKF: w ciągu roku, dwóch lat warto dokonać przeglądu narzędzi antykryzysowych

Prezes PFR na EKF: w ciągu roku, dwóch lat warto dokonać przeglądu narzędzi antykryzysowych
Paweł Borys Źródło: EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ciągu roku, dwóch lat warto byłoby dokonać przeglądu dostępnych narzędzi antykryzysowych, żeby mogły być one automatycznie zastosowane w przypadku kolejnego spowolnienia koniunktury - powiedział w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Mamy przed sobą dobre dwa lata, w czasie których trzeba się przygotować na ewentualne spowolnienie gospodarcze – mówił Paweł Borys.

Jego zdaniem dotychczasowe instrumenty wparcia gospodarki wymagają przeglądu, bo zapewne za dwa lata mogą być potrzebne kolejna działania stymulujące gospodarkę.

Czytaj także: Będą pożyczki preferencyjne PFR dla dużych firm >>>

Chciałem postulować, aby dokonać na spokojnie, być może w perspektywie roku, dwóch, przeglądu wszystkich regulacji prawnych, instytucji prawnych, ekonomicznych, gospodarczych, które były wykorzystywane przy przeciwdziałaniu skutków pandemii.

„Po to, aby zapewnić, że gotowe automatyczne instrumenty przeciwdziałania ewentualnym zjawiskom kryzysowym będą dobrze przygotowane, jeżeli taki kryzys, oby tak się nie stało, ponownie by się przydarzył” – powiedział Borys.

Efekt drugiej rundy

W jego opinii w roku 2023 może się pojawić tzw. efekt drugiej rundy, którego efektem może być spowolnienie gospodarcze.

Prezes PFR w trakcie wystąpienia na EKF zwrócił także uwagę na nietypowe zjawisko jakie miało miejsce w czasie pandemii. Wyraźnie obniżyły się wydatki konsumentów, mimo że gospodarka zaczęła odbijać. W efekcie nadwyżki finansowe konsumentów wzrosły o 6-7 procent.

Zauważył gospodarka w Polsce i na świecie porusza się w trzech prędkościach – bardzo szybko jak IT, średnio i słabo, jak np. branża lotnicza.

Wyzwania stojące przed polską gospodarką

Jego zdaniem przed światową i polską gospodarką stoją wyzwania związane z transformacją cyfrową, słabnącym przyrostem demograficznym i starzeniem się społeczeństw, zadłużeniem niektórych krajów, wykorzystaniem kryptowalut.

Więcej najnowszych wiadomości z Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie >>>

Odnosząc się do rynku pracy w Polsce, powiedział, że teraz istnieje problem braku pracowników. Ale jego zdaniem wyzwaniem są kompetencje pracowników. To oznacza, że powinniśmy w Polsce stawiać na edukację.

Źródło: aleBank.pl, PAP BIZNES