Prezes NBP zmienia retorykę na temat inflacji i stóp procentowych?

Prezes NBP zmienia retorykę na temat inflacji i stóp procentowych?
Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP. Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zbliża się konieczność dostosowania polityki pieniężnej, czyli podwyżki stóp procentowych - powiedział podczas Kongresu 590 prezes NBP Adam Glapiński. Dodał jednak, że nie powinno to przesłaniać szerszego obrazu wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką.

Zbliża się konieczność dostosowania polityki pieniężnej, czyli podwyżki stóp procentowych – powiedział podczas Kongresu 590 prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że jeżeli pojawiałaby się groźba, że za 2-5 kwartałów wystąpiłoby zjawisko spirali płacowo-cenowej, to konieczne będzie zdecydowane wycofanie akomodacji.

„Nie łudźmy się – długotrwałego sukcesu gospodarczego nie da się osiągnąć wyłącznie za pomocą szybkich, doraźnych działań, takie jak działania antykryzysowe. Musimy podjąć przemyślane i wyprzedzające kroki, które pozwolą nam poradzić sobie z szeregiem wyzwań stojących przed polską gospodarką” – dodał.

Inflacja na dłużej

„Nie możemy wykluczyć niestety, że wzrosty cen spowodowane czynnikami podażowymi okażą się trwalsze niż się dotąd spodziewaliśmy, że będą trwały dłużej” – powiedział Glapiński.

„Wiemy jak zaostrzać politykę pieniężną i nie zawahamy się z tej wiedzy skorzystać w razie potrzeby” – dodał.

Glapiński stwierdził ponadto, że obniżenie poziomu skupu aktywów NBP „prawie do zera” jest odpowiednikiem podwyższenia stóp procentowych.

Glapiński wskazał, że gdyby nie było oddziaływania podażowych czynników cenowych, to inflacja byłaby w celu.

Silny złoty i fundusze unijne

Odnosząc się do kursu walutowego Glapiński stwierdził, że silny złoty to stabilny złoty, a polska waluta wykazuje tendencję do aprecjacji, którą trzeba ograniczać.

Polska jest w stanie sobie „doskonale zapewnić dynamiczny rozwój bez środków unijnych”

„Silny złoty nie oznacza, że chcemy, żeby jego siła wymienna rosła w stosunku do innych walut. Silny złoty znaczy stabilny złoty, w którym można oszczędzać, w którym warto inwestować” – dodał.

Według Glapińskiego Polska jest w stanie sobie „doskonale zapewnić dynamiczny rozwój bez środków unijnych”, a rozbudowa krajowej energetyki jądrowej może odbyć się bez udziału środków zagranicznych.

Źródło: PAP BIZNES