Prezes NBP: w I kwartale 2021 roku możliwe jest obniżenie stóp procentowych

Prezes NBP: w I kwartale 2021 roku możliwe jest obniżenie stóp procentowych
Adam Glapiński prof. dr hab. nauk ekonomicznych, prezes Narodowego Banku Polskiego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze ich obniżenie - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla "Obserwatora Finansowego", czytamy w depeszy PAP Biznes.

W rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” prezes NBP stwierdził, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji.

„Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp.

Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia” – powiedział Adam Glapiński.

Czytaj także: NBP interweniuje na rynku walutowym, ekonomiści: chce zapobiec umocnieniu złotego

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną.

W pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp

Łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Czytaj także: Członek RPP Rafał Sura uważa, że złoty jest zbyt mocny, a obniżka stóp procentowych niewykluczona

Ankietowani przez PAP Biznes pod koniec listopada ekonomiści zgodnie oczekiwali, że RPP utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie do czerwca 2022 r., a ponad połowa z ankietowanych widzi stabilne stopy także do końca 2022 r.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Stan Sektora | Wyniki banków w roku 2020 będą o połowę gorsze niż rok wcześniej, a w 2021 nastąpi ich dalszy regres

„Presja na aprecjację złotego tworzy przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji”

Narastająca presja na aprecjację złotego jest bardzo niepokojąca, szkodliwa z punktu widzenia odbicia PKB i tworzy przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego – powiedział w zapowiedzi wywiadu dla Obserwatora Finansowego Adam Glapiński.

Na pytanie o interwencję na rynku walutowym, prezes NBP odpowiedział: „narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca i bardzo szkodliwa. Szkodliwa z punktu widzenia odbicia wzrostu naszego PKB i utrzymania dynamiki eksportu. W sytuacji naszej projekcji inflacji w przyszłym roku na niskim poziomie, tworzy to oczywiście przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego” – powiedział Glapiński, cytowany przez Obserwatora.

Źródło: PAP BIZNES