Prezes NBP: propozycje KNF ws. kredytów frankowych wymagają skonkretyzowania i przeanalizowania

Prezes NBP: propozycje KNF ws. kredytów frankowych wymagają skonkretyzowania i przeanalizowania
Adam Glapiński Fot: Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Propozycje Komisji Nadzoru Finansowego ws. kredytów w CHF wymagają skonkretyzowania i przeanalizowania - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w nagraniu opublikowanym w czwartek na stronie NBP.

Propozycje Komisji wymagają skonkretyzowania, przeanalizowania, przedstawienia publicznie. NBP od dawna wskazywał, że banki i klienci powinni dążyć do pozasądowego rozwiązywania sporów i zwierania ugód w sprawach dot. kredytów mieszkaniowych w walutach obcych.

„Rekomendacja w tej sprawie została wydana prze Komitet Stabilności Finansowej, któremu przewodniczę, już w 2017 r. Nawet wprowadziliśmy bodźce ekonomiczne, które miały zachęcać banki do przewalutowania kredytów w porozumieniu z kredytobiorcami, dobrowolnego porozumienia. Jednak w praktyce nie odnotowaliśmy tu żadnego postępu” – powiedział Glapiński.

Czytaj także: Związek Banków Polskich pozytywnie ocenia propozycje KNF ws. kredytów frankowych, banki będą ją analizować >>>

„Nie odnoszę się do tej kwestii bardziej szczegółowo. To kwestia do regulacji miedzy samami bankami a kredytobiorcami” – dodał.

Propozycja szefa KNF ws. kredytów frankowych

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował we wtorek bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód w sprawie kredytów frankowych. Nadzorca chce, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Jastrzębski ocenił, że nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie zmierzył i uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich.

Czytaj także: Szef KNF proponuje rozwiązanie problemu kredytów walutowych, kredytobiorca frankowy nie może być uprzywilejowany wobec kredytobiorcy złotowego >>>

Jego zdaniem, rozwiązanie, które zostanie wypracowane musi uwzględniać także interesy klientów, którzy w analogicznym czasie co kredytobiorcy frankowi zaciągali kredyty w złotych.

Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia ocenił rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej wtedy marżę.

Przewodniczący poinformował, że KNF rozpoczął rozmowy w tej sprawie z UOKiK, by zapewnić ochronę praw konsumentów oraz stabilność i trwałość porozumień, które były zawierane pomiędzy bankami a klientami. 

Czytaj także: Skąd się wzięły kredyty frankowe?

Banki o nowej propozycji

Izabela Tworzydło, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej, Bank BNP Paribas powiedziała portalowi aleBank.pl, że:

‒ Traktujemy to stanowisko jako zaproszenie do rozmów. Jesteśmy gotowi podjąć próbę znalezienia rozwiązania systemowego problemu franków w dialogu sektorowym z udziałem Regulatora.

Z kolei Aneta Styrnik-Chaber, Kierownik Zespołu Komunikacji Produktowej, PKO Bank Polski, Departament Komunikacji Korporacyjnej stwierdziła, że:

‒ Bank z dużą uwagą przygląda się wszystkim propozycjom rozwiązania kwestii kredytów walutowych. W naszej ocenie powinny one zmierzać w kierunku społecznie akceptowalnych zasad wyłączających możliwość stosowania prawa w taki sposób, że kredytobiorcy, którzy zawarli umowy kredytów w złotych polskich znaleźliby się w sytuacji, w której ponoszą rażąco większe obciążenia niż kredytobiorcy, którzy w tym samym czasie zawarli umowy kredytów w walutach wymienialnych. Wspominaliśmy o tym sprawozdaniu finansowym za Q3 2020, w odniesieniu do orzecznictwa sądowego.

Źródło: PAP BIZNES