Prezes NBP: Inflacja we wrześniu wyniesie już 8,5 procent

Prezes NBP: Inflacja we wrześniu wyniesie już 8,5 procent
Adam Glapiński. Źródło: NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas czwartkowej ( 7 września ) konferencji prasowej prezes NBP, Adam Glapiński uzasadniał decyzję RPP o radykalnej obniżce stóp procentowych o 75 pkt. bazowych.

Inflacja miesięczna stoi. Średnie ceny nie zmieniają się od 5 miesięcy. Obecnie inflacja jest już jednocyfrowa – zapewniał prezes NBP dodając, że we wrześniu będzie ona prawdopodobnie na poziomie 8,5 procent r/r.

Za chwilę realne stopy procentowe będą dodatnie. Utrzymanie wysokich stóp dusi gospodarkę – powiedział prezes NBP, Adam Glapiński i dodał, że wzrost PKB Polski w tym roku będzie słaby, może być bliski zera.

Zauważa, że na koniec tego roku inflacja być może będzie wynosiła między 6, a 7 procent.

Mamy do czynienia z umiarkowaną inflacją, ale nadal ją dławimy – podkreślił. Zmierzamy do inflacji pełzającej, pięcioprocentowej.

Inflacja spada szybciej niż się spodziewaliśmy, ale koniunktura też spada szybciej niż zakładaliśmy

Główny czynnikiem antyinflacyjnym jest recesja u wszystkich partnerów gospodarczych Polski, szczególnie w Niemczech i w całej strefie euro – zauważa Adam Glapiński.

O bankach i o kursie złotego

Dla banków decyzja obniżce stóp procentowych nie jest korzystna. Jednak polski sektor bankowy jest bardzo stabilny, być może najbardziej stabilny w Europie – mówił prezes NBP. Dodał, że jeśli sytuacja sektora bankowego byłaby zagrożona, polski bank centralny by odpowiednio reagował.

Przyznał, że pod decyzji RPP złoty stracił 2 procent w relacji do innych walut. Jednak w ostatnich miesiącach umocnił się o 15 procent do dolara.

Prezes NBP uważa jednak, że złoty się wzmocni ze względu na solidne fundamenty polskiej gospodarki. Nasza gospodarka jest jego zdaniem atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych.

Stopy procentowe zrobiły już to co miały zrobić. Ograniczyły kredyt, ograniczyły popyt, ograniczyły inflację – tłumaczył.

Adam Glapiński zadeklarował, że jeśli inflacja spadnie do 5 procent to postawi szampana dziennikarzom obecnym na jego konferencji prasowej.

W środę Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stopy referencyjnej NBP o 0,75 punktu procentowego, tj. do poziomu 6,00%.

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja konsumencka wyniosła 10,1% w ujęciu rocznym w sierpniu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian.

Czytaj także: RPP radykalnie tnie stopy procentowe, kurs złotego nurkuje>>>

Źródło: BANK.pl