Prezes NBP: inflacja będzie wyraźnie obniżać się od II kwartału 2023 r.

Prezes NBP: inflacja będzie wyraźnie obniżać się od II kwartału 2023 r.
Adam Glapiński Źródło: Konferencja prasowa NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie była wynikiem spodziewanego spadku inflacji od II kwartału przyszłego roku - powiedział na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

„Jesteśmy świadomi, że w następnych miesiącach inflacja może jeszcze wzrosnąć. (…) Dla naszych decyzji ważny jest prognozowany spadek inflacji po pierwszy kwartale przyszłego roku. Na koniec horyzontu projekcji inflacja powróci do średniookresowego celu RPP” – powiedział Glapiński.

Czytaj także: Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 procent >>>

Od II kw. przyszłego roku inflacja będzie wyraźnie obniżać się – powiedział na konferencji prasowej prezes NBP.

„W najbliższych miesiącach inflacja najprawdopodobniej pozostanie nadal wysoka, a na początku przyszłego roku może jeszcze nieco wzrosnąć – styczeń, luty – co będzie wynikało przede wszystkim z zapowiadanych zmian w tarczy antyinflacyjnej” – powiedział prezes Glapiński. 

Zgodnie z naszą projekcją od II kw. przyszłego roku inflacja będzie się wyraźnie obniżać.

Szczyt inflacji

Szczyt CPI prognozowany jest w I-II kwartale 2023 roku, nie ma przekroczenia 20 proc., ale jest 19 proc. – powiedział Adam Glapiński.

Czytaj także: NBP nie ma dobrych wieści w kwestii inflacji >>>

„Przewidujemy, że inflacja osiągnie swój peak w styczniu lub w lutym i od marca zacznie spadać. Czy zostanie przekroczone 20 proc.? Ja się trzymam tego, co przewiduje nasza modelowa analiza, z której wynika, że nie przekroczymy 20 proc., ale 19 proc. tak” – powiedział Glapiński.

W IV kw. 2023 r. inflacja na poziomie ok. 8 proc.

W przyszłym roku inflacja będzie spadać i w ostatnim kwartale osiągnie ok. 8 proc. – powiedział na konferencji prasowej prezes NBP.

W przyszłym roku przewidujemy, że inflacja będzie spadać i w ostatnim kwartale osiągnie ok. 8 proc., będzie jednocyfrowa. Będzie schodzić od marca w dół aż do końca roku.

– powiedział Glapiński.

Powrót inflacji do celu

Na koniec horyzontu projekcji inflacja powróci do średniookresowego celu NBP – dodał Adam Glapiński.

„Nasza najnowsza projekcja pokazała, że na koniec horyzontu projekcji inflacja powróci średniookresowego celu NBP. Oczywiście każdy by chciał, by inflacja jak najszybciej się obniżyła i do tego dążymy, ale musimy pamiętać jakie są źródła inflacji i na co ma wpływ polityka banku centralnego. (…) Przyspieszenie powrotu inflacji do celu wiązałoby się ze znacznymi kosztami społecznymi i gospodarczymi, w tym także silnego wzrostu bezrobocia” – powiedział prezes Glapiński.

Ograniczenie tarczy antyinflacyjnej

Zapowiedziane ograniczenie tarczy antyinflacyjnej obejmie ok. 50 proc. oddziaływania do tej pory – powiedział Adam Glapiński.

„Tarcza antyinflacyjna ulegnie znacznemu ograniczeniu. Szacujemy, że obejmie około 50 proc. siły oddziaływania tarczy do tej pory” – powiedział Glapiński.

Zawieszenie cyklu podwyżek stóp procentowych

Obecny poziom stóp sprowadzi CPI do celu w horyzoncie projekcji, RPP nadal w stanie zawieszenia cyklu – powiedział prezes NBP.

„Można ocenić, że w świetle dostępnych dzisiaj danych i prognoz obecny poziom stóp jest właściwy – tak uznała Rada. Ten poziom stóp sprowadzi CPI do celu w horyzoncie projekcji. Jest natomiast oczywiste, że jeśli sytuacja gospodarcza i poziom presji inflacyjnej będzie kształtował się inaczej niż dzisiaj to opisujemy w projekcji, to nasze decyzje mogą być inne. Jesteśmy nadal w sytuacji zawieszenia, pauzy cyklu zacieśniania. Nie kończymy cyklu zacieśniania” – powiedział prezes Glapiński. 

Dalsze decyzje RPP zależne od danych i prognoz

Dalsze decyzje RPP zależne od danych i prognoz – zapowiedział prezes NBP.

„Co do dalszych decyzji, to będą one jak dotychczas zależały od napływających danych i prognoz, które będą się stopniowo ukazywać. Wraz z nimi będą się zmieniały nasze projekcje” – powiedział Glapiński.

Za wcześnie na dyskusję o luzowaniu polityki pieniężnej

Obecnie jest za wcześnie, aby rozpocząć dyskusję o luzowaniu polityki pieniężnej – dodał Adam Glapiński.

„Trudno powiedzieć, kiedy możliwe będzie rozpoczęcie procesu luzowania polityki pieniężnej. Obecnie jest na to zbyt wcześnie, żeby o tym dyskutować, ale ten moment w końcu nastąpi” – powiedział Glapiński.

Polityka fiskalna będzie neutralna dla inflacji

Według wstępnych szacunków polityka fiskalna będzie neutralna dla inflacji – powiedział Adam Glapiński.

„Po oświadczeniu premiera, parę dni temu, wiemy, że polityka fiskalna nie będzie luzowana, nie będzie działała proinflacyjnie, tylko według wstępnych szacunków będzie neutralna, nie będzie oddziaływała na inflację ani zacieśniająco, ani luzująco” – powiedział Glapiński.

Nic nie wskazuje, aby pojawiła się potrzeba interwencji na złotym

Nic nie wskazuje, aby pojawiła się potrzeba interwencji na złotym – powiedział prezes NBP.

„Nie jesteśmy zainteresowani w osłabianiu złotego – wprost przeciwnie, wolimy jak złoty się umacnia, bo to dobrze świadczy o różnych elementach życia gospodarczego, a przede wszystkim dobrze wpływa na rynek obligacji i cały szereg innych kwestii. Złoty pod tym względem się dobrze sprawuje i będzie sprawował, a my zachowujemy możliwość interwencji, gdyby się procesy zbyt szybko działy. Ale nic nie wskazuje, żeby taka potrzeba się pojawiła” – powiedział Glapiński. 

Źródło: PAP BIZNES