Prezes ING Banku Śląskiego o WIRON, WIBOR, Bezpiecznym Kredycie i o wynikach finansowych

Prezes ING Banku Śląskiego o WIRON, WIBOR, Bezpiecznym Kredycie i o wynikach finansowych
Brunon Bartkiewicz. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Konferencja prasowa ING Banku Śląskiego była nie tylko okazją do prezentacji wyników kwartalnych tej instytucji finansowej, ale także pozwoliła na poznanie opinii Brunona Bartkiewicza, prezesa ING Banku Ślaskiego, dotyczących m.in. prób podważania wskaźnika WIBOR, zadania pytania o zaangażowanie Banku w rządowy Program Pierwsze Mieszkanie, jak również o jego ocenę pierwszych tygodni oferowania kredytów mieszkaniowych opartych o WIRON.

– Pozycja Banku jest stabilna, co pozwala nam kontynuować rozwój z korzyścią dla klientów. Jako pierwsi na rynku wprowadziliśmy kredyty hipoteczne oparte o nową stawkę referencyjną WIRON – mówił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Jak powiedział – ING ma już 90 umów na kredyt hipoteczny, opartych o zmienną stopę procentową, ze wskaźnikiem WIRON 1M Stopa Składana. Kredyty te są oferowane od 26 czerwca 2023 roku.

W sierpniu ’23 mają się pojawić kredyty ze wskaźnikiem referencyjnym WIRON dla firm i dla wspólnot mieszkaniowych.

Na pytanie BANK.pl – czy ING Bank Śląski będzie oferował Bezpieczny Kredyt 2% – odpowiedział, że decyzja jeszcze nie zapadła. Jak zauważył, Bank był w pierwszej kolejności zajęty wprowadzaniem produktów z nowym wskaźnikiem referencyjnym.

Czytaj także: Kredyty hipoteczne w ING, w nowych ofertach specjalnych ze wskaźnikiem WIRON oraz z okresowo stałą stopą oprocentowania

Niebezpieczne próby podważania wskaźnika WIBOR

Dziennikarzy biorących udział w konferencji interesowała też liczba pozwów kwestionujących używanie przez ING dotychczasowego wskaźnika referencyjnego WIBOR.

Brunon Bartkiewicz powiedział, że takich spraw przed sądami jest 30. W jego opinii nie jest to duża skala. Wskazał na wyrażone ostatnio jednoznaczne stanowiska KNF i UOKiK, w których stwierdzono, że nie ma żadnych podstaw do kwestionowania wskaźnika WIBOR.

Jak zauważył, kancelarie prawne nie tylko próbują podważyć WIBOR, ale także chcą podważyć politykę informacyjną banków dotyczącą stosowania tego wskaźnika.

„Nie wierzę w to, aby ktokolwiek rozsądny mógł sądzić, że osoba pobierająca w Polsce kredyt na zmiennej stopie żyła w nieświadomości, że ta stopa może się zmienić. To, że to stopa zmieniła się dość gwałtownie w stosunku do przewidywań jest inną kwestią, natomiast to, że ona jest zmienna – jak sama nazwa wskazuje [każdy powinien rozumieć] po ponad 30 latach funkcjonowania kredytów w Polsce opartych na zmiennych stawkach. Nie mogę sobie wyobrazić, aby ktoś posługujący się tym argumentem nie był tego świadomy.”

Dodał, że gdyby udało się zakwestionować stosowanie WIBOR-u, to bardzo dużo byśmy za to zapłacili, jako społeczeństwo, jako gospodarka.

Spotkanie z dziennikarzami zakończył jednak optymistycznym akcentem. Poinformował, że w ING Banku Śląskim pojawia się coraz więcej pytań od przedsiębiorców o kredyty inwestycyjne, co na razie nie przekłada się składane wnioski kredytowe.

Czytaj także: Bankowcy i instytucje rynku finansowego o wskaźniku WIBOR>>>

ING Bank Śląski w I połowie 2023 roku – wyniki finansowe

Najważniejsze wyniki biznesowe Grupy ING Banku Śląskiego osiągnięte w I połowie 2023 roku w porównaniu do analogicznego okresu ub.r.:

 • liczba klientów bankowości detalicznej 4 436 tys. (wzrost o 45 tys. r/r), w tym 2,1 mln klientów primary (wzrost o 78 tys. r/r),
 • liczba klientów bankowości korporacyjnej 548 tys. (wzrost o 30 tys. r/r), z czego 437 tys. to przedsiębiorcy (wzrost 5,1 tys. r/r), 108,2 tys. to średnie i duże firmy (wzrost o 25 tys. r/r), 3,4 tys. to klienci strategiczni (bez zmian),
 • wzrost wartości kredytów o 3% do 158,1 mld zł,
 • wzrost depozytów o 5% do 186,8 mld zł.

Najważniejsze wyniki biznesowe Grupy ING Banku Śląskiego osiągnięte w I półroczu 2023 roku w porównaniu do analogicznego okresu ub.r.:

 • dochody ogółem wzrosły o 9% do 5 095,2 mln zł,
 • koszty ogółem spadły o 13% do 1 852,9 mln zł,
 • wynik przed kosztami ryzyka wzrósł o 27% do 3 242,3 mln zł,
 • zysk brutto wzrósł o 39% do 2 633,1 mln zł,
 • zysk netto wzrósł o 47% do 2 008,1 mln zł,
 • wskaźnik koszty/przychody (z podatkiem bankowym) wyniósł 42,7% w porównaniu z 52,2% w ub. r.,
 • łączny współczynnik kapitałowy wyniósł 16,95% w porównaniu z 14,72% w ub.r.,
 • zwrot z kapitału (ROE) po korekcie o MCFH wyniósł 13,5% w porównaniu z 16,1% w ub.r.

Czytaj także: ING Bank Śląski S.A. – wyniki finansowe i biznesowe za II kwartał 2023 roku

Robert Lidke
Robert Lidke, redaktor naczelny portalu BANK.pl, współtwórca pierwszego magazynu biznesowego w polskich mediach elektronicznych – Radio Biznes, nadawanego w radiowej Jedynce od jesieni 1989 r. Inicjator utworzenia i szef portalu ekonomicznego Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl, były redaktor naczelny Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, ostatni redaktor naczelny Gazety Prawnej przed jej połączeniem z Dziennikiem.
Źródło: BANK.pl