Prezes Alior Banku: wyzwaniem jest odbudowa bazy kapitałowej banków
Zacznę od gospodarki – w jej zakresie należy wyodrębnić osoby fizyczne i przedsiębiorców. W tym pierwszym przypadku wyzwaniem jest spadek zdolności kredytowej Polaków, będący konsekwencją inflacji i wzrostu stóp procentowych.
Obniżenie zdolności kredytowej przełoży się na ograniczenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wielu rodzin. W przyszłości będzie można się spodziewać powrotu zainteresowania kredytami hipotecznymi.
Apetyt na pożyczki na niewielkie kwoty
Z kolei obniżenie dochodu rozporządzalnego w gospodarstwach domowych wygenerowało dużą przestrzeń do dostarczania klientom indywidualnym pożyczek niskokwotowych. Jest to zgodne z globalnym trendem rynkowym. Ta przestrzeń dzisiaj jest zagospodarowana głównie przez instytucje pozabankowe, jednak w dłuższej perspektywie wskazane byłoby, żeby udzielanie mikropożyczek przejęły banki.
To bezpieczniejsze dla klientów indywidualnych, gdyż zmniejsza ryzyko ich przekredytowania. W nowej strategii Alior Banku bardzo duży nacisk kładziemy na finansowanie zakupowe. Tu nie chodzi o duże kwoty, ale one pomagają klientom realizować potrzeby w bardzo szybkim procesie.
Głód kapitału
Jeśli zaś chodzi o klientów firmowych, to w perspektywie najbliższych miesięcy i lat polska gospodarka będzie potrzebowała dużo kapitału, zarówno ze względu na transformację energetyczną, jak i potrzebę wzrostu efektywności produkcji, w tym linii produkcyjnych czy nawet całych modeli biznesowych.
Owa optymalizacja biznesu to również efekt inflacji. W Polsce to właśnie banki dostarczają pieniądza głównie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, nieposiadających możliwości wyjścia po finansowanie na rynek kapitałowy. Aby kredytować ten segment, banki muszą dysponować odpowiednią bazą kapitałową, tymczasem na przestrzeni lat ona się drastycznie zmniejszyła.
Jeśli miałbym wskazać największe wyzwanie dla sektora bankowego, to jest nim odbudowa bazy kapitałowej, by mogła ona służyć akcji kredytowej dla przedsiębiorstw w Polsce, a w konsekwencji wzmocnić transformację w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Bez tego konkurencyjność polskich przedsiębiorstw zdecydowanie się obniży. Pamiętajmy, że mikro i MŚP wytwarzają ok 50% PKB Polski.
Pełna treść wywiadu w marcowym nr MF BANK