Prezentacja: Inteligentne miasto to lepsza jakosc zycia mieszkanców

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

eds.2014.foto.042.400xMiasta na całym swiecie rozrastaja sie w coraz szybszym tempie, a potrzeby i oczekiwania powiekszajacych sie populacji miejskich stanowia ogromne wyzwanie dla władz i planistów. Aby miasta sprawniej funkcjonowały, musza stac sie bardziej inteligentne.

Istotą tej inteligencji jest stworzenie mechanizmów, które umożliwiają zbieranie i przetwarzanie informacji, aby w rezultacie przekształcić je na decyzje i działania, które mają nam pomóc w codziennym życiu. Miarą sukcesu dzisiejszych miast powinno być to, jak mądrze wykorzystuje się w nich istniejącą infrastrukturę, jak oszczędza się energię lub wodę, jak zagospodarowuje się śmieci

Jednym z tematów jest stworzenie w mieście systemu sygnalizacji świetlnej, która dopasuje się w sposób „inteligentny” do aktualnej sytuacji drogowej – natężenia ruchu i monitoringu zdarzeń drogowych. Można to robić, wykorzystując kilka współpracujących ze sobą metod. Jedną z nich jest wykorzystanie danych, którymi dysponują operatorzy komórkowi, tacy jak Orange Polska. Chodzi o zbierane – anonimowo – informacje statystyczne o tym, jak przemieszczają się urządzenia wyposażone w karty SIM – telefony komórkowe, tablety czy modemy, które zwykle nosimy przy sobie, a także wozimy w samochodzie. Stosując modele matematyczne i odpowiednie oprogramowanie, możliwe jest określenie, na jakiej ulicy urządzenie się znajduje i jak się przemieszcza.

Operator telekomunikacyjny – jak Orange Polska – jest naturalnym partnerem w budowaniu inteligentnych rozwiazan głównie z uwagi na knowhow w zakresie przetwarzania bardzo duzych zbiorów danych, posiadania infrastruktury do transmisji danych i kompetencje w realizacji duzych projektów.

Kolejnym powaznym atutem jest dostep do danych statystycznych odnosnie korzystania z urzadzen mobilnych, co ma niebagatelne znaczenie przy projektowaniu systemów zarzadzania ruchem. Usługi telekomunikacyjne moga znacznie ułatwic warunki pracy, poprawic komfort przemieszczania sie czy mieszkania, a takze wspomóc rozwój aktywnosci społecznej w miastach. Dzieki inteligentnym rozwiazaniom mozna uproscic załatwianie spraw w urzedach, oszczedzic energie niezbedna do oswietlenia lub ogrzewania czy usprawnic komunikacje miejska. Wszelkiego rodzaju usługi tworzace inteligentne miasto wprowadza sie etapowo, współpracujac z mieszkancami, urzedami miasta, które najczesciej sa podmiotami zlecajacymi przygotowanie projektu, dostawcami usług i operatorami telekomunikacyjnymi.

 

Gdzie jeszcze mogą być wykorzystane dane, którymi dysponuje operator komórkowy? Dobrym przykładem mogą być służby komunalne i firmy zajmujące się wywozem śmieci. Optymalizacja tras i godzin przejazdu ma kluczowe znaczenie, gdyż przekłada się na efektywność i koszty w postaci zużytego paliwa.

eds.2014.foto.043.550xKolejnym tematem jest woda, która jest w Polsce zasobem deficytowym, a więc cennym. Problemy, z jakimi borykają się firmy wodociągowe, to wszelkiego rodzaju awarie sieci, które powodują wyciek i utratę wody oraz inne związane z tym trudności. O wielu dowiadujemy się zbyt późno, co w konsekwencji powoduje straty związane z samym wyciekiem, jak również ewentualnymi szkodami powstałymi na skutek awarii. Istotną kwestią jest również sposób odczytu zużycia wody, odpowiednio szybki, tani i dokładny. Wyposażenie infrastruktury w urządzenia pomiarowe (kryzy pomiarowe w rurach, liczniki wody) z możliwością natychmiastowego przesłania informacji do miejsca, gdzie zbierane są dane pozwala na szybką ocenę sytuacji, wykrycie awarii. Podstawową zaletą monitoringu sieci jest pozyskiwanie w czasie rzeczywistym informacji o kradzieży lub awarii i możliwość szybkiego reagowania.

Ważne z punktu widzenia władz lokalnych jest także to, że wszystkie rozwiązania, o których piszemy, to projekty proekologiczne, mające cechy innowacyjności. Tym samym w zasięgu ręki są fundusze europejskie, które w szczególności przeznaczone są na te cele.

Jezeli jestes zainteresowany uzyskaniem wiecej informacji orozwiazaniach M2M od Orange Polska, skontaktuj sie pod adresem m2m@orange.com