Premier Morawiecki: Polska ma plan odejścia od rosyjskich surowców do końca 2022 roku

Premier Morawiecki: Polska ma plan odejścia od rosyjskich surowców do końca 2022 roku
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP / Jacek Turczyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska planuje odejście od rosyjskiej ropy do końca 2022 r. - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Pokazujemy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów” – powiedział premier podczas środowej konferencji.

„Planujemy odejście od rosyjskiej ropy do końca tego roku” – dodał.

„Przyjęliśmy odpowiednią ustawę na Radzie Ministrów, kierujemy ją do parlamentu i wraz z podpisem Pana Prezydenta nałożymy całkowite embargo na węgiel, a więc mam nadzieję, że kwiecień, najpóźniej maj będzie to całkowite odejście od węgla rosyjskiego.” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Rozbudowa mocy opartych o źródła krajowe ‒ Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski

„Punkt drugi to odejście od rosyjskiej ropy. Od roku 2015-2016 rozpoczął się proces derusyfikacji tego ważnego surowca […] Doszliśmy do tego, że jesteśmy już w znacznym stopniu niezależni. Ale i tutaj pokazujemy najbardziej radykalny plan w Europie odejścia od rosyjskiej ropy do końca tego roku” – podkreślił premier.

Przypomniał też, że proces uniezależniania się od rosyjskiego gazu trwa od kilku lat.

„I rosyjski gaz – tutaj byliśmy bardziej przewidywalni […] decyzja o budowie Gazoportu w Świnoujściu, dokończenie budowy Gazoportu w Świnoujściu, a następnie rozpoczęcie budowy w 2016 gazociągu w Świnoujściu plus rozbudowa gazociągów plus pływający Gazoport koło Gdańska. To wszystko uniezależnia nas od rosyjskiej ropy realnie już w tym roku” – podkreślił premier Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd przyjął plan odejścia od węgla.

O tym, że rząd chce ustawowo zakazać importu węgla z Rosji – poinformował 29 marca rzecznik rządu Piotr Müller.

„Wpisaliśmy przepisy, które blokują na poziomie krajowym import węgla z Rosji. To zostanie wpisane wprost do ustawy. Zdajemy sobie sprawę, że może to budzić wątpliwości prawne, niestety uzasadnione wątpliwości, ale nie możemy dalej czekać na reakcję UE w tym zakresie” – powiedział Müller.

Rząd przyjął we wtorek (29.03.) projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainie.

Czytaj także: Polska ma być jednym z pierwszych państw UE, które odejdą od importu ropy, węgla i gazu z Rosji

Premier Mateusz Morawiecki wezwał także Komisję Europejską do tego, by ustanowiła podatek od rosyjskich węglowodorów.

„Polska zaprezentowała bardzo radykalny plan odejścia od rosyjskich surowców, nie chcemy tej zależności. Ale inni, nie robiąc sobie nic z wojny, z okrucieństwa wojny, z agresji rosyjskiej na Ukrainę, z szantażu – korzystają z tych surowców. Dlatego wzywam dzisiaj Komisję Europejską również do tego, żeby ustanowiła podatek od rosyjskich węglowodorów tak, aby w sprawiedliwy sposób również przebiegał handel i wyglądały zasady gospodarcze na jednolitym rynku europejskim” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.  

Dzisiaj (30.03.) zaprezentowano plan odejścia od rosyjskiego węgla do kwietnia-maja br. oraz odejścia od gazu i ropy sprowadzanej z Rosji do końca tego roku.

„Pokazujemy ten najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od [rosyjskich] węglowodorów i wzywamy także innych, naszych sąsiadów, naszych partnerów, przyjaciół z Unii Europejskiej wszystkich do ponownego kroku jak najszybszego odejścia od rosyjski ropy, rosyjskiego gazu, rosyjskiego węgla i sprawiedliwy podatek, który będzie wyrównywał pole gry w całej Unii Europejskiej” – wskazał premier.

Czytaj także: USA pomogą UE uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews