PPK zainwestują w mieszkania na wynajem?

PPK zainwestują w mieszkania na wynajem?
Grzegorz Buczek, Urbanista, Politechnika Warszawska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pracownicze Plany Kapitałowe mogłyby wesprzeć budownictwo mieszkaniowe - uważa Grzegorz Buczek, architekt, urbanista i wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Jak to jest możliwe, że emeryci niemieccy, czy francuscy, mogą w Polsce finansować-kupować nieruchomości, a polscy przyszli emeryci nie mogą?

Zdaniem Grzegorza Buczka, Pracownicze Plany Kapitałowe mogłyby pomóc w finansowaniu inwestycji mieszkaniowych.

Ekspert zaznacza jednak, że jeszcze nie wiemy jak PPK będą funkcjonować. – Mamy też nie najlepsze doświadczenia z poprzednimi modelami emerytalnymi. – One były słabo powiązane z finansowaniem –  rynku nieruchomości – dodaje gość portalu aleBank.pl.

Kiedyś publicznie, na konferencji zapytałem, jak to jest możliwe, że emeryci niemieccy, czy francuscy, mogą w Polsce finansować-kupować nieruchomości, a polscy nie? Ekspert wskazuje, że jeżeli Polska będzie się coraz bardziej zbliżać się do sprawdzonych, zagranicznych rozwiązań, wówczas model z PPK się rozwinie. Nie wiadomo jeszcze jak PPK mogłoby finansować rynek mieszkań na wynajem,  jak będą selekcjonować poszczególne projekty i wybierać najlepsze.

Na razie widać, że koniunktura na rynku galerii handlowych i biurowców słabnie, natomiast budownictwo mieszkaniowe ma przed sobą dobre perspektywy – i to jest szansa dla wszystkich instytucji finansowych inwestujących w mieszkaniówkę.