PPK: Nationale-Nederlanden PTE ma niemal 550 umów z największymi firmami
Według danych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), w pierwszym etapie do wprowadzenia PPK zobligowanych było blisko 4 tysiące firm. Prawie 550 spośród nich podjęło współpracę z Nationale-Nederlanden PTE, podano w komunikacie.
„Pierwszy etap wprowadzania programu planów kapitałowych już za nami. To było duże wyzwanie dla wszystkich stron zaangażowanych w PPK. Z nowymi przepisami musieli zmierzyć się zarówno przedstawiciele największych firm, jak i instytucji finansowych. Nationale-Nederlanden jest marką, która specjalizuje się w produktach około emerytalnych i posiada mocną pozycję na rynku. To dla nas bardzo dobra wiadomość, że nasze doświadczenie zostało docenione również przez największych pracodawców w kraju, ale nie tylko ich. Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych decyzja o wyborze instytucji finansowej powinna zostać podjęta po konsultacjach z pracownikami. A to oznacza, że zaufało nam wiele tysięcy osób” – skomentował prezes Nationale-Nederlanden PTE Paweł Kacprzyk, cytowany w komunikacie.
Czytaj także: PPK: warto pozostać w programie? 5 argumentów za >>>
Wśród firm, które podpisały umowy o zarządzanie planami kapitałowymi z Nationale-Nederlanden, dominują reprezentanci takich branż, jak: budownictwo, handel i przetwórstwo. Na współpracę zdecydowały się m.in.: Auchan, Empik czy Warbud.
„Dzięki doświadczeniu, jakie zyskaliśmy jako instytucja finansowa w pierwszym etapie wdrożenia PPK, mamy szansę równie ambitnie przystąpić do rozmów z firmami z sektora MŚP, które zostaną objęte programem od 1 stycznia 2020 roku” – powiedziała Ewa Dąbrowska, dyrektor pionu klienta korporacyjnego w Nationale-Nederlanden.
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązkiem utworzenia PPK objęta zostanie kolejna grupa firm
Obowiązkiem utworzenia PPK objęta zostanie wówczas kolejna grupa firm, zatrudniających między 50 a 250 pracowników. Według szacunków takich przedsiębiorstw jest nawet 15 tys. Tymczasem z badania Nationale-Nederlanden wynika, że 31% ich przedstawicieli przyznaje, że o wdrożeniu programu nie wie jeszcze nic lub wie bardzo niewiele. Natomiast tylko jedna piąta badanych pracodawców z sektora MŚP deklaruje, że ich wiedza o PPK jest wystarczająca, podano także.
Jednocześnie połowa firm z tzw. drugiej fali PPK potwierdza, że rozpoczęła już proces zapoznawania się z ofertami instytucji finansowych, które wdrażają i zarządzają planami kapitałowymi oraz planuje rozpisanie przetargu. Jedna trzecia przedsiębiorstw jest już na etapie prowadzenia konkursu ofert, który wyłoni firmę wdrażającą i zarządzającą PPK. Pozostaje duża grupa firm, które nie podjęły jeszcze żadnych działań w tym zakresie, wynika także z badania.