Pozostały tylko 4 miesiące, możesz zyskać 66 tys. zł

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

rodzina.na.swoim.02.250xTylko do końca roku można starać się o kredyt hipoteczny w programie Rodzina na swoim. Z wyliczeń Expandera wynika, że dzięki dopłatom przez 8 lat można co miesiąc zyskiwać ok. 700 zł. Łącznie preferencyjny kredyt jest o ok. 66 tys. zł tańszy niż zwykły kredyt w złotych.

Już tylko 4 miesiące pozostały do zakończenia programu Rodzina na swoim. Jeśli ktoś planuje zakup czy budowę nieruchomości spełniającej warunki tego programu, to nie powinien zwlekać. Zwykły kredyt hipoteczny w złotych jest bowiem o kilkadziesiąt tysięcy droższy niż kredyt z dopłatami.

Dla przykładu zaciągając preferencyjny kredyt w wysokości 300 tys. zł na 30 lat przez 8 lat będziemy płacili raty w wysokości ok. 1150 zł (w przypadku rodziny kupującej mieszkanie o pow. 60 m2). W przypadku zwykłego kredytu rata wyniesie ok. 1878 zł. Dzięki programowi Rodzina na swoim, przez 8 lat, co miesiąc będziemy więc zaoszczędzać ok. 700 zł. Łączna suma otrzymanych dopłat wyniesie ok. 66 471 zł.

Warto też dodać, że obecnie kredyt z dopłatami może uzyskać nie tylko małżeństwo. Single mogą jednak sfinansować nieruchomość, której powierzchnia nie przekracza 50 m2. To znacznie mniej niż w przypadku małżeństw, które za preferencyjny kredyt mogą kupić mieszkanie do 70 m2. Dom nie może być natomiast większy niż 140 m2.

To jednak nie jedyne wymagania programu. Najtrudniej jest spełnić warunek dotyczący maksymalnej ceny zakupu czy kosztu budowy. Poziomy limitów są bowiem znacznie niższe niż przeciętne ceny po jaki można nabyć mieszkanie. Dla przykładu w Warszawie limit ceny dla nieruchomości z rynku wtórnego wynosi 4723 zł. Tymczasem przeciętna cena sprzedaży to 7 110 zł. Znalezienie mieszkania spełniającego ten warunek graniczy więc z cudem.

Łatwiej jest w przypadku zakupu nowego mieszkania. Dla rynku pierwotnego limity są bowiem wyższe. We wspomnianej Warszawie limit ten wynosi 5 904 zł. Również jest więc istotnie wyższy niż średnia, ale można znaleźć oferty spełniające ten wymóg. W przypadku innych miast sytuacja wygląda podobnie. Rozważając skorzystanie z preferencyjnego kredytu warto więc sprawdzić limit ceny dla swojego regionu. Można to zrobić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oprócz limitów cen i powierzchni pozostaje jeszcze kwestia wieku. Aby uzyskać kredyt z dopłatą przynajmniej jeden z wnioskodawców musi mieć mniej niż 35 lat. Wyjątkiem od tej ostatniej zasady są jedynie osoby samotnie wychowujące dzieci. Ich limit wieku nie dotyczy. Ważnym kryterium jest również to, że osoba wnioskująca o kredyt z dopłatą nie może być posiadaczem żadnej innej nieruchomości mieszkalnej.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander
www.expander.pl