Pozornie tani dom za miastem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mieszkanie.07.250x167Decyzja o zamieszkaniu w domu położonym w znacznej odległości od miasta może oznaczać bardzo kosztownym wyborem.

Całkowity koszt wybudowania metra kwadratowego domu w Warszawie lub okolicy w sta-nie surowym zamkniętym, licząc wydatki na materiały i robociznę to 3,8 tys. zł za metr kwadratowy z VAT, podaje Sekocenbud.

Z wyliczeń analityków Polskich Składów Budowlanych wynika, że na materiały potrzebne do budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 152 mkw. trzeba dziś wydać ok. 143 tys. zł. Do tego dochodzi koszt robocizny, który utrzymuje się ostatnio na stabilnym poziomie.

Jeśli w cenie podanej przez Sekocenbud będziemy chcieli postawić dom o powierzchni ok. 150 mkw. koło Warszawy musimy liczyć się z wydatkiem ok. 570 tys. zł. Do tego będziemy potrzebować jeszcze działki. I to właśnie jej zakup może wygenerować największy koszt. Za 1 mkw. parceli położonej w niezbyt dużej odległości od Warszawy trzeba zapłacić co najmniej 150 zł. Z drugiej strony w niektórych ekskluzywnych podwarszawskich miejscowościach ceny działek są tak wysokie, że gdzie indziej w odległości kilkudziesięciu kilometrów od granic miasta można byłoby za podobną sumę kupić gotową nieruchomość.

Gdzie po tanią działkę?

Żeby obniżyć koszt budowy domu należy szukać tańszej działki. Jeśli wydatki na budowę domu mają być zbliżone do ceny np. 50 metrowego mieszkania znajdującego się na warszawskim Mokotowie, musimy kupić parcelę najmniej 30 kilometrów od Warszawy. Jak podają analitycy Lion’s House 1000-metrowa działka pod budownictwo jednorodzinne na terenach słabiej zurbanizowanych położona 20 km od centrum Warszawy w kierunku południowym lub zachodnim może kosztować około 200 tys. zł. Jednak nie każda, bo 20 km od centrum stolicy oddalone jest np. Piaseczno, gdzie podobna działka będzie w cenie od 250 do 500 tys. zł.

Oddalając się o kolejne 10 km od centrum stolicy, za działkę na obszarze mniej zurbanizowanym trzeba zapłacić średnio ok. 113 tys. zł. W odległości 40 km od Warszawy wydamy 83 tys., a 50 km już tylko 58 tys. zł. Jeśli zdecydujemy się na kupno parceli na północ i wschód od miasta, obniżymy wydatki o jedną piątą. Przy tym należy zwrócić uwagę, że koszt działek zależy od wielu czynników, jak uzbrojenie, lokalizacja, sąsiedztwo, przeznaczenie, czy kształt.

Migracja za miasto

Perspektywa sielskiego życia w domku za miastem skusiła w ostatnim czasie wiele osób. W ciągu 5 latach prawie 320 tys. mieszkańców miast wojewódzkich wyprowadziło się do domów na wsi. Z danych GUS wynika, że w przeciwnym kierunku do miast przyjechało tylko 185 tys. osób. Rzeczywiste saldo migracji z miast na tereny podmiejskie wynosi więc ok. 135 tysięcy.

Posiadanie własnego ogródka i spokój poza miejskiej okolicy są kuszące, ale jest też ciemna strona takiej lokalizacji. Czas poświęcony na dojazdy do miasta i wydatki na utrzymanie samochodu oraz na paliwo, szczególnie przy jego rosnących cenach.

Jak podaje Home Broker koszt dojazdu do domu oddalonego o 20 km od centrum miasta można szacować na ok. 8,7 tys. zł rocznie. Jeśli musielibyśmy dojeżdżać 50 km wydalibyśmy przez rok 19,7 tys. zł. Wartości te uwzględniają także koszty serwisowe, ubezpieczenia i amortyzację. Poza tym, negatywną wyboru domu za miastem zamiast mieszkania w mieście jest brak infrastruktury oraz strata czasu na dojazdy. Mieszkając 50 km od miasta można stracić aż 820 godzin w roku na dojazd, obliczają analitycy Home Broker. Z tej perspektywy decyzja o wyprowadzce z miasta nie jest taka atrakcyjna.

Segment bliżej centrum, albo dom dla dwóch rodzin?

Zdecydowanie ciekawszym rozwiązaniem może okazać się kupno segmentu niedaleko centrum miasta. Z danych serwisu Tabelaofert.pl wynika, że większość (ponad 60 proc.) domów, które mają w ofercie deweloperzy to nieruchomości oddane do użytku w latach 2008-2011. W ukończonych inwestycjach w całym kraju do sprzedaży wystawione jest ok. 1,5 tys. domów i segmentów. Ich wyższe ceny całkowite w porównaniu z cenami mieszkań powodują, że wolniej się sprzedają szczególnie przy coraz mniejszych możliwościach zaciągania kredytów hipotecznych.

To powód, dla którego firmy deweloperskie skłonne są udzielać wysokich rabatów, idących w dziesiątki tysięcy złotych. W Warszawie przy ulicy Kadetów na Osiedlu Przytulnym można kupić gotowe segmenty w cenie obniżonej nawet o 20 proc. BARC Warszawa S.A. wprowadzając stawki promocyjne, obniżył cenę każdego domu aż o 200 tys. zł. Teraz 177-metrowy segment o nowoczesnej bryle jest do kupienia za 795 tys. zł.

Dobrym wyjściem w trudniejszych czasach może okazać się zakup jednego domu przez dwie rodziny, szczególnie w okazyjnej cenie. W przypadku finansowania inwestycji kredytem spłata rozkłada się na kilka osób. Ponadto, łatwiej jest uzyskać pożyczkę hipoteczną. Wyższa zdolność kredytowa pociąga za sobą większą wiarygodność kredytobiorców w oczach banku, ułatwia negocjacje i zwiększa szanse na uzyskanie pożyczki na atrakcyjnych warunkach.

Źródło: BARC Warszawa S.A.