Poziom uczestnictwa w PPK, opinie PFR i instytucji zarządzających
„Jest bardzo duża liczba firm z bardzo wysoką partycypacją w @Moje_PPK powyżej 50%, w tym wiele firm z udziałem 60-70% pracowników! Średnią w dół ciągnie sporo firm z dziwnie niską partycypacją 10%.
Z tych firm mamy sygnały o presji pracodawcy na rezygnację. Będziemy reagować” – napisał Paweł Borys na swoim profilu na Twitterze.
Na początku tygodnia w raporcie ekspertów Instytutu Emerytalnego autorstwa dr. Antoniego Kolka oraz dr. Marcina Wojewódki pt. „Poziom partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych” podano, że średni poziom partycypacji w PPK pierwszej transzy pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników PPK oscyluje wokół 40%.
Ludzie będą się do PPK przekonywać?
Kilka dni później wiceprezes PFR Bartosz Marczuk skomentował na Twitterze: „40-50% partycypacja w PPK, którą zakładamy, oznacza, że na starość będzie od I 2021 oszczędzać extra ok. 5 mln Polaków. Teraz jest ok. 1-1,2 mln takich osób. Potem partycypacja będzie rosnąć, bo ludzie będą się do PPK przekonywać. To będzie fundamentalna zmiana na lepsze”.
Dane opublikowane w raporcie zostały udostępnione przez kilkadziesiąt podmiotów, z których przytłaczająca większość to podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób zatrudnionych.
Pozostałe, mniejsze podmioty to te wchodzące w skład grup kapitałowych w rozumieniu przepisów ustawy o PPK, w ramach których do grupy wstępowały podmioty zobowiązane do tworzenia PPK w IV kwartale 2019 roku.
Czytaj także: PPK, Konstytucja, brak zaufania
Na pytanie aleBank.pl dotyczące poziomu partycypacji pracowników w programie PPK w firmach gdzie programem zarządza Nationale-Nederlanden PTE otrzymaliśmy następującą odpowiedź:
Nie mamy jeszcze finalnych statystyk i na ten moment możemy powiedzieć, że Nationale-Nederlanden PTE w ramach tzw. pierwszej fali podpisało 549 umów o zarządzanie PPK. Firmy, które zdecydowały się na współpracę z nami, jako z instytucją finansową, zatrudniają łącznie 400 tysięcy pracowników.
Na ten moment nie dysponujemy dokładnymi statystykami, jak procentowo wygląda uczestnictwo w programie. Ciągle jesteśmy na etapie weryfikacji tych danych.
Obserwując jednak doniesienia rynkowe zakładamy, że wciąż poziom wiedzy i zrozumienia zasad programu jest niewystarczający. Potrzebne jest dalsze edukowanie pracowników, w zakresie realnych korzyści, jakie mogą zyskać pozostając w PPK.
Informacji udzieliła nam Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik Prasowy Nationale-Nederlanden.
O przebiegu pierwszego etapu wdrażania PPK informuje też TFI Allianz Polska.
– Podpisaliśmy umowy o zarządzanie ze 124 instytucjami, które zatrudniają ok. 100 tys. pracowników. Na dzień 25 listopada w naszych PPK mamy ok. 39 tys. uczestników, co oznacza, że partycypacja wynosi prawie 40% – komentuje Anna Bąkała, Członek Zarządu TFI Allianz Polska.
Wśród klientów TFI Allianz Polska są firmy z każdego sektora gospodarki: handel, produkcja, logistyka, motoryzacja, usługi, informatyka, finanse. Umowy na zarządzanie PPK towarzystwo podpisało m.in. z siecią Rossmann SDP, Mercedes-Benz Polska, Bawaria Motors, Rainbow Tours, Nałęczów Zdrój, Vive Textile Recycling, Euler Hermes.
TFI Allianz zarządza także PPK dla pracowników spółek z grupy Allianz w Polsce. Partycypacja w poszczególnych spółkach jest bardzo wysoka, średnio ok. 83%, a w samym TFI aż 93%. – Cieszy nas, że pracownicy z naszej grupy podjęli decyzję o pozostaniu w PPK – to dla nas ważny sygnał, pokazujący jak duża jest świadomość naszych pracowników związana z zaletami posiadania PPK – dodaje Anna Bąkała.
Aviva Investors TFI podpisało umowy na zarządzanie PPK z 393 dużymi firmami. Na razie nie jesteśmy w stanie podać miarodajnych danych na temat partycypacji – poinformował nas Bohdan Białorucki rzecznik prasowy Avivy.