Powstanie fundusz wspierający rozwój AI

Powstanie fundusz wspierający rozwój AI
Krzysztof Gawkowski. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że będzie dążył do powołania specjalnego funduszu dot. AI, który pomoże rozwijać się młodym polskim start-upom. Dodał, że celem działań resortu będzie likwidacja internetowych białych plam w Polsce do 2027 roku.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski podkreślił w rozmowie z PAP, że ministerstwo cyfryzacji dostrzega wagę rozwoju sztucznej inteligencji jako technologii wpływającej na rozwój człowieka.

„AI jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju państwa i nauki. Chcemy inwestować w AI na różnych poziomach: społeczeństwa, innowacyjności firm, edukacji, nauki, sektora publicznego oraz współpracy międzynarodowej” – powiedział szef resortu.

Dodał, że jedną z jego pierwszych decyzji była aktualizacja polityki AI, która w 2024 roku będzie miała na celu umożliwienie Polsce brania aktywnego udziału w pracach związanych ze sztuczną inteligencją na forum Unii Europejskiej, ONZ, Rady Europy.

Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że będzie dążył do powstania w Polsce specjalnego funduszu dotyczącego AI, który pozwoli rozwijać się młodym polskim start-upom.

Minister podkreślił, że jednym z celów pracy resortu będzie całkowita eliminacja białych plam (punkt adresowy, który nie znajduje się w zasięgu sieci dostępu do Internetu umożliwiającej świadczenie usług dostępowych o przepustowości co najmniej 30 Mb/s – PAP) do roku 2027.

Zwrócił uwagę, że chce doinwestować projekty związane z Internetem szerokoposamowym oraz przeprowadzać konsultacje z firmami telekomunikacyjnymi w celu wyjaśnienia, dlaczego na niektórych obszarach nie ma rozstrzygnięć co do inwestora w projektach tworzenia infrastruktury internetowej.

Czytaj także: Zmiany w Radzie ds. Cyfryzacji

Współpraca z Big Techami

Na pytanie jak ma wyglądać współpraca z wielkimi firmami informatycznymi, szef resortu odpowiedział:

„Nigdy nie byłem wrogiem Big Techów i ich rozwoju w Polsce, jednak moim zadaniem jest, by obywatelowi się łatwiej żyło, a nie najbogatszym łatwiej zarabiało”.

Minister zapowiedział też ścisłą współpracę w ramach Unii Europejskiej w kwestiach uregulowania stosunków z wielkimi przedsiębiorstwami branży big tech.

„Żeby uregulować kierunek współpracy z olbrzymimi korporacjami światowymi, musimy działać w porozumieniu z instytucjami Unii Europejskiej” – podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Zapowiedział, że jego celami w ułożeniu relacji z korporacjami będzie ochrona użytkowników przed nielegalnymi treściami, zwiększenie możliwości w walce z treściami szkodliwymi, większa przejrzystość funkcjonowania platform oraz transparentność funkcjonowania algorytmów.

Czytaj także: mObywatel 2.0 i mDowód, czy to działa?

Wzmocnienie branży gamingowej w Polsce

Jak zaznaczył, zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest istotnym miejscem na mapie światowego rynku gier komputerowych.

„Znamy nasze największe produkcje i możemy być z nich dumni. Ja też jestem uczestnikiem rynku gier, bo przez lata grałem” – przyznał minister.

Dodał, że branża gamingowa, jako znajdująca się na przecięciu rozrywki, biznesu i sztuki, może być elementem budowy polskiego soft power.

„Najlepszym tego przykładem jest Wiedźmin, który – nie tylko w roli gamingowej, ale przede wszystkim w roli fabularnej spowodował – że literatura Sapkowskiego stała się znana na całym świecie” – powiedział Krzysztof Gawkowski.

Podkreślił, że chciałby wspierać sektor gamingowy, jak to robią inne kraje.

„Dla mnie jest to coś, co musi być wsparciem sensownym i trafić do tych najbardziej potrzebujących, czyli firm mniejszych, które są na początku rozwoju” – powiedział szef resortu cyfryzaji.

Zapowiedział też, że będzie przyglądał się problemowi crunchu (obowiązkowe nadgodziny w okresie poprzedzającym wydanie nowej produkcji – PAP) w branży gier.

Cyberochrona dzieci

Minister poinformował, że jako rodzic, priorytetowo traktuje kwestię bezpieczeństwa najmłodszych w Internecie.

„Jesteśmy w trakcie procesu implementacji Digital Service Act, czyli unijnego prawa, które ma w Polsce dawać większą szansę na koordynację i weryfikację tego, jakie będziemy mieć możliwości prawne zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym w sieci” – podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Czytaj także: Raport Accenture Technology Vision 2024 o GenAI i humanizacji technologii, która transformuje świat biznesu

Źródło: BANK.pl