Powstaną spółdzielnie energetyczne na Dolnym Śląsku

Projekt jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia stabilnych i profesjonalnych modeli energetyki lokalnej opartej na odnawialnych źródłach.
Ma na celu wsparcie rozwoju społeczności energetycznych, budujących niezależność energetyczną regionów poprzez wspólne wytwarzanie, dystrybucję i konsumpcję energii ze źródeł odnawialnych.
Kluczową rolę w tej transformacji pełni BOŚ – instytucja z wieloletnim doświadczeniem w finansowaniu zielonych inwestycji, która nie tylko współtworzy koncepcję programu, ale również odpowiada za jego merytoryczne i strategiczne zaplecze.
Czytaj także: Spółdzielnie energetyczne, samorządy, ciepłownictwo>>>
Powstaną dolnośląskie spółdzielnie energetyczne
W ramach pilotażu powstaną pierwsze dolnośląskie spółdzielnie energetyczne, które otrzymają kompleksowe wsparcie – od opracowania planów inwestycyjnych po przygotowanie modeli technicznych i prawnych.
TAURON Dystrybucja, jako Operator Systemu Dystrybucyjnego, zapewni integrację nowych struktur z siecią energetyczną regionu, co umożliwi efektywną autokonsumpcję zielonej energii i obniżenie kosztów zakupu prądu.
WFOŚiGW we Wrocławiu, pełniąc rolę lidera projektu na poziomie regionalnym, odpowiada za koordynację działań oraz integrację wiedzy i potencjału lokalnych społeczności.
Jeszcze w 2025 roku dolnośląski WFOŚiGW uruchomi dedykowany program finansowego wsparcia o budżecie 5 milionów złotych, który umożliwi wdrażanie wypracowanego modelu na szerszą skalę.
Ponadto planowane są wspólne działania z uczelniami wyższymi, mające na celu rozwój kadry dla sektora energetyki obywatelskiej i gospodarki niskoemisyjnej.
Czytaj także: BOŚ i WFOŚiGW rozpoczynają pilotażowy program wsparcia spółdzielni energetycznych
Rola BOŚ
BOŚ dostarcza nie tylko know-how, ale również narzędzia analityczne, planistyczne i finansowe, które umożliwiają tworzenie spółdzielni energetycznych o realnym potencjale działania.
Pilotaż zakłada wsparcie merytoryczne dla wybranych inicjatyw na Dolnym Śląsku – od koncepcji po plan inwestycyjny i organizacyjny, a wypracowany wspólnie z WFOŚiGW we Wrocławiu model powstawania spółdzielni energetycznych, obejmuje:
• analizę obszarowej elastyczności energetycznej,
• plan inwestycyjny i finansowy,
• dokumentację techniczną i organizacyjną,
• współpracę z operatorem sieci dystrybucyjnej.
Czytaj także: BOŚ i Samorząd Mazowsza ogłaszają strategiczną współpracę na rzecz zielonych inwestycji