Poświadczenia mobilne nowym sposobem na regulowanie dostępu do dokumentów i… pokoju hotelowego

Poświadczenia mobilne nowym sposobem na regulowanie dostępu do dokumentów i… pokoju hotelowego
Łukasz Rumowski ITBank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O najnowszych trendach w obsłudze dokumentów i dostępie do nich, także w sektorze bankowych - rozmawialiśmy z Łukaszem Rumowskim, dyrektorem działu innowacji i marketingu w Arcus SA.

Jak zapewniał nasz rozmówca w kuluarach konferencji IT@BANK, firmy zajmujące się dostarczaniem technologii do obsługi dokumentów w sektorze finansowym cały czas muszą podążać za kolejnymi regulacjami i rekomendacjami instytucji nadzorujących rynek. Rekomendacje te dotyczą bezpieczeństwa, obiegu dokumentów, ich transferu, szyfrowania.

Przyznał, że dokumenty papierowe ciągle istnieją w branży finansowej. Urządzenia firmy, którą reprezentuje stanowią swojego rodzaju bramkę, przez którą dokumenty papierowe trafiają do świata cyfrowego i odwrotnie – cyfrowe uzyskują postać papierową.

Tego typu urządzenia firmy funkcjonują m.in. w Banku Millennium, w mBanku, Santander Banku, BOŚ Banku.

„Zalecamy jednak formę cyfrową jako docelową. W tej postaci możemy w lepszy sposób kontrolować utajnienie dokumentu czy jego zaszyfrowanie, regulowanie dostępu do tego dokumentu, a nawet skuteczne zniszczenie” – powiedział Łukasz Rumowski.

Poświadczenia mobilne

Najnowszym rozwiązaniem Arcusa są poświadczenia mobilne.

Nasz rozmówca uważa, że ta technologia zrewolucjonizuje dostęp do dokumentów ze względu na to, że jest wygodna i jednocześnie bezpieczna. Reguluje ona dostęp zarówno do dokumentów, jak i do pomieszczeń.

„W naszym rozwiązaniu poświadczenia mobilne generalnie nie wymagają wykorzystania żadnej dodatkowej aplikacji – to są rozwiązania, które korzystają z natywnej funkcjonalności smartfonu pracownika czy klienta.  

Przykładowo skradzioną kartą może się posłużyć ktoś inny. W przypadku, kiedy my wystawiamy poświadczenia mobilne na telefon – nie jest to możliwe” – powiedział przedstawiciel Arcusa.

Smatrfon jest zabezpieczony poświadczeniem mobilnym i cały czas istniejącymi już zabezpieczeniami telefonu (hasła, biometria itd.).

Poświadczenia mobilne nie tylko dla banków

Przyznał, że ta metoda autentykacji może być wykorzystywana nie tylko w bankach, ale np. w hotelach, zapewniając wygodny dostęp do pokoju hotelowego w określonym czasie lub w firmach, w których np. istnieje elastyczny czy hybrydowy czas pracy i do danych pomieszczeń pracownik ma dostęp tylko w ściśle wyznaczonych godzinach.

„Jesteśmy w tej chwili na etapie pilotażowego wdrożenia i liczymy na to, że nasze rozwiązanie bardzo szybko stanie się standardem ze względu na łatwość w zarządzaniu nim i większą ekonomię pracy” – powiedział Łukasz Rumowski.