Posiedzenie RPP w centrum uwagi

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kiepas.marcin.admiral.markets.01.265x400Listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej pozostaje w centrum uwagi rodzimych inwestorów. W środę będzie to główne wydarzenie dnia, które w dużej mierze zdecyduje o losach złotego.

W drugiej połowie wtorkowych notowań złoty lekko osłabił się do euro i szwajcarskiego franka. Cieniem na notowaniach kładło się obserwowane w Europie pogorszenie nastrojów i słabsze dane makroekonomiczne z USA. Złoty jednocześnie umocnił się do dolara w ślad za wzrostowym odbiciem na EUR/USD. Ogólnie jednak na rodzimym rynku walutowym było relatywnie spokojnie i wyczuć się dało czekanie na środowe wyniki posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Rynek jest przekonany, że Rada ogłosi decyzję o cięciu stóp procentowych. Najprawdopodobniej będzie to cięcie o 25 punktów bazowych (pb). Różnica zdań pojawia się jednak przy okazji pytania o to, czy będzie to symetryczna obniżka wszystkich stóp po 25 pb? Czy jedynie wybranych?

W naszej opinii, po październikowym eksperymencie i zaskoczeniu co do różnej skali zmiany stóp w Polsce, tym razem Rada zadziała bardziej standardowo i szeroko zetnie koszt pieniądza o 25 pb, sprowadzając tym samym stopę referencyjną do rekordowo niskiego poziomu 1,75%. I to już powinno być w cenach. Dlatego z punktu widzenia rynków kluczowe będą nowe prognozy makroekonomiczne pochodzące z najnowszego „Raportu o inflacji” oraz to, co na konferencji prasowej powie Rada. Zakładamy, że prognozy nie będą przesadnie pesymistyczne, a jednocześnie RPP zasugeruje koniec obecnego mini cyklu dostosowawczego stóp (stopy nie zmienią się później aż do końca 2015 roku). Dlatego też wyniki listopadowego posiedzenia w ostatecznym rozrachunku mają szansę złotego wzmocnić.

Pierwsza połowa środowego handlu, jeżeli tylko założyć, że cała seria publikowanych wówczas indeksów PMI dla sektora usług nie wywoła nadmiernych emocji (a to prawdopodobne założenie), powinna upływać na krajowym rynku walutowym pod znakiem stabilizacji notowań. Znacznie większej zmienności należy spodziewać się w drugiej połowie dnia. Wówczas złoty będzie reagował na wyniki posiedzenia RPP, jednocześnie pozycjonując się przed konferencją prasową Rady oraz reagując na impulsy płynące z rynków globalnych. Te ostatnie to publikacja październikowego raportu ADP nt. zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym, a także najnowszy odczyt indeksu ISM dla sektora usług oraz wystąpienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej.

We wtorek o godzinie 16:31 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2275 zł, CHF/PLN 3,5070 zł, a USD/PLN 3,3665 zł.

Marcin Kiepas
Admiral Markets AS Oddział w Polsce